rozmiar czcionki: A | A | A

Ruszają zapisy do konkursu z zakresu cyberbezpieczeństwa dla młodzieży z Dolnego Śląska

29.03.2023 13:31 13:31

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z terenu Dolnego Śląska do udziału w eliminacjach do „Czech Cybertron 2023”. Celem eliminacji jest wyłonienie najlepszych uczniów, którzy wezmą udział w wielkim finale Czech Cybertron 2023, który odbędzie się w regionie Kralovohradeckim.

Cybertron to zespołowa grywalizacja sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Jest to inicjatywa podejmowana w ramach współpracy Dolnego Śląska i Kraju Kralovohradeckiego.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego współpracuje z czeskim regionem Kralovohradeckim w obszarze edukacji. W ramach tej współpracy organizowane są wydarzenia oraz wymiany młodzieży. Jednym z takich wydarzeń jest właśnie Cybertron, który na zmianę organizowany jest na Dolnym Śląsku oraz Kraju Kralovohradeckim. Obecnie trwają zapisy do udziału w eliminacjach do czeskiej edycji wydarzenia. Jesienią podobnie, jak w roku poprzednim, Samorząd Województwa wspólnie z Politechniką Wrocławską zorganizuje dolnośląski Cybertron.


- Cyberbezpieczeństwo obecnie nabiera szczególnego znaczenia, dlatego przygotowaliśmy wydarzenie, które ma przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do zgłębiania wiedzy w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych i do podejmowania tej ścieżki kształcenia. Biorąc udział w Cybertronie uczniowie mają możliwość rozwoju informatycznych zainteresowań pod okiem ekspertów. Jest to również świetna okazja do nawiązania nowych relacji z rówieśnikami oraz doskonalenia posługiwania się językiem angielskim  – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Warunkiem koniecznym przystąpienia do eliminacji jest zgłoszenie uczestników na stronie https://cybertron.edu.pl Termin zgłoszeń trwa: od 27 marca 2023 r. do 14 kwietnia 2023 r.


Eliminacje odbędą się w trybie online w dniach 22 do 23 kwietnia 2023 r. Do eliminacji mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły ze szkół ponadpodstawowych z Dolnego Śląska. W ramach eliminacji wyłonionych zostanie 5 najlepszych zespołów. Nagrodą dla laureatów eliminacji będzie wyjazd do Czech oraz udział w finale „Czech Cybertron 2023” w dniach 9 - 12 maja 2023 r. Wyjazd jest całkowicie bezpłatny (zapewniamy transport, nocleg oraz wyżywienie). Do udziału w wydarzeniu zapraszamy również nauczycieli – opiekunów, którzy będą towarzyszyć każdej drużynie.


Ogłoszenie wyników eliminacji nastąpi: 30 kwietnia 2023 r. na stronie www.cybertron.edu.pl W poprzednich edycjach na finalistów czekały specjalnie przygotowane misje związane z ochroną i zabezpieczeniem systemu informatycznego dostaw wody oraz zadania polegające na cybernetycznej obronie elektrowni.