rozmiar czcionki: A | A | A

Rusza druga edycja konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku

04.03.2024 15:40 15:40

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich ogłosili konkurs mający wyłonić najciekawsze wydarzenia zrealizowane przez dolnośląskie muzea w 2023 roku. Wnioski można składać do końca kwietnia.

Głównym celem konkursu jest promocja najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez dolnośląskie muzea. Organizatorom zależy na prezentacji ogromnego potencjału placówek, który należy szeroko wykorzystać w umacnianiu tożsamości kulturowej Dolnego Śląska oraz promocji regionu.


- Pierwsza edycja zrealizowana w ubiegłym roku była bardzo udana. Napłynęło dużo zgłoszeń, co wskazuje na olbrzymie zainteresowanie. Między muzeami wytworzyła się pozytywna rywalizacja i nawiązało się wiele partnerstw. Mniejsze muzea zauważyły, że mogą bez obaw stawać w szranki z Muzeum Narodowym czy muzeami regionalnymi. Długo rozmawialiśmy co zmienić, skorygować i ta edycja, zapewniam, będzie jeszcze ciekawsza – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.


W konkursie mogą uczestniczyć muzea państwowe, samorządowe i prywatne. Na obszarze Województwa Dolnośląskiego działalność prowadzi około 70 takich instytucji. Organizatorzy w tym roku wyodrębnili pięć kategorii konkursowych: wystawy regionalne, wystawy historyczne, wystawy sztuki, przedsięwzięcia edukacyjne niezwiązane z wystawami czasowymi oraz projekty naukowo-badawcze.


- Pierwsza edycja pozwoliła nam zdobyć doświadczenie, które wpływają na zmiany w regulaminie. Rozszerzamy konkurs do pięciu kategorii. Wystawy podzieliliśmy na trzy osobne. Zwiększona liczba kategorii ma zwiększyć liczbę zgłoszeń, nawet z tych najmniejszych muzeów. Większa pula nagród wpływa także na to, że nagrodzonych zostanie aż 15 muzeów, po 3 w każdej kategorii – mówi dr hab. Maciej Szymczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Dolny Śląsk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.


Kapituła konkursu złożona z wybitnych znawców kultury i mediów, w każdej kategorii przyzna trzy nagrody finansowe oraz dwa wyróżnienia. Przy podejmowaniu decyzji członkowie Kapituły będą kierowali się: stopniem wykorzystania przy realizacji wydarzeń własnych zbiorów, innowacyjnością projektów, możliwością wykorzystania ich do rozwoju muzeów, potencjałem promocyjnym oraz znaczeniem wydarzeń dla kultury Dolnego Śląska.


- Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu i Marszałkowi Majowi za otwartość na nasz pomysł konkursu. Dotyczy on wszystkich muzeów dolnośląskich, bez wyjątku. Naszym celem jest także stworzenie marki, jaką są muzea dolnośląskie. Chcemy, żeby Dolny Śląsk mógł się nimi szczycić i chwalić w ten sposób zachęcając turystów do odwiedzania naszego regionu – mówi Jacek Drejer, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Dolny Śląsk, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.


Zgłoszenia wydarzeń w formie prezentacji będą przyjmowane do 30 kwietnia 2024 r. (adres email: konkurs@smp-dolnyslask.pl). Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej dolnośląskiego oddziału SMP: https://smp-dolnyslask.pl/.


- Jako zeszłoroczny laureat konkursu pragnę podkreślić, że ten konkurs ma wymiar prestiżowy, ale niesie też z sobą istotny walor materialny, za co w imieniu całego środowiska muzealników chcę podziękować – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które zostało nagrodzone w I edycji konkursu.


Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień dla laureatów II edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku odbędzie się w dniu 18 października 2024 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.