rozmiar czcionki: A | A | A

Rozpoczyna się nabór na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności

16.01.2023 11:11 11:11

Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia kolejny autorski program sportowy. Tym razem dotyczy on budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności. Nabór do programu ogłosili dziś Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego i zakłada budowę parków rowerowych służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy  na rowerze górskim. Ze względu na to, że popularność kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku stale wzrasta, a dolnośląscy sportowcy odnoszą w tej dyscyplinie spore sukcesy, Samorząd Województwa zdecydował o stworzeniu miejsca, gdzie w sposób bezpieczny dzieci i młodzież będą korzystać z przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej.


- Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego. Posiadamy także wieloletnią tradycję w kolarstwie górskim. Z naszym regionem związana jest wicemistrzyni olimpijska z Rio De Janerio, wielokrotna mistrzyni Europy, a także złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska. Nowa inwestycja z pewnością przyczyni się, do jeszcze większej popularności tej dyscypliny oraz poprawi jakość i bezpieczeństwo szkolenia dzieci i młodzieży, co wpłynie na rozwój nowych talentów sportowych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Nowy program będzie realizowany i finansowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki i zaplanowany jest na lata 2023 – 2024. W ramach programu planuje się budowę:
- trasy typu ‘single track’ o długości min 250m

- trasy pump track o długości min 120m,

- trasy pump mini o długości min 50m i max 100m,

- placu manewrowego o naturalnej nawierzchni

- wiaty oraz oświetlenia trasy głównej i placu manewrowego


– Dziś rozpoczynamy nabór do programu, a mamy informację, że już ponad 60 dolnośląskich gmin zadeklarowało chęć udziału w nim
– informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Opracowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy parków z wytycznymi co do standardów projektowych, ale długość tras i wyposażenie poszczególnych parków uzależnione będą od  uwarunkowań terenowych – dodaje.


Samorząd Województwa planuje wesprzeć budowę 30 takich obiektów w regionie. Nabór rozpoczyna się 16 stycznia 2023 roku i potrwa do 31 marca 2023 roku. Do kryteriów oceny zaliczają się m.in. opinia Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, uzasadnienie realizacji inwestycji wraz z planem szkolenia sportowego czy sposób wykorzystania ogólnodostępnych obiektów infrastruktury sportowej działających na terenie gminy.


Szacowany koszt budowy parku rowerowego wynosi około 900 tys. zł brutto, z czego Województwo Dolnośląskie i Ministerstwo Sportu i Turystyki finansują po 33% wartości inwestycji, a pozostała część to środki własne gminy. Więcej informacji na temat naboru i wytycznych można znaleźć na stronie: https://umwd.dolnyslask.pl/sport/dolnoslaskie-rowerowe-parki-umiejetnosci/


Wizualizacje inwestycji - https://www.dropbox.com/sh/ehg7ona7r3nlhb3/AAC333rsG1u16U_y30Z9F7BZa?dl=0