rozmiar czcionki: A | A | A

237 ha dla lotniska

31.08.2011 11:48 11:48

Dziś Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę Aleksandra Marka Skorupę bezpłatnie użyczył na rzecz Województwa Dolnośląskiego działkę o powierzchni 237 ha na potrzeby lotnictwa cywilnego. Zaraz po tym, marszałek województwa przekazał ten grunt, stanowiący część byłego lotniska wojskowego, na rzecz wrocławskiego Portu Lotniczego. Akt notarialny w tej sprawie podpisali w siedzibie urzędu wojewódzkiego: marszałek Rafał Jurkowlaniec, członek zarządu województwa Włodzimierz Chlebosz, prezes Portu Lotniczego Dariusz Kuś i wiceprezes Jarosław Wróblewski. Okres użyczenia Skarb Państwa określił na 30 lat.

To już ostatni etap przekazywanie terenów wcześniej należących do Skarbu Państwa na potrzeby strachowickiego lotniska. Procedura rozpoczęła się 11 czerwca 2010 roku, kiedy to w drodze darowizny samorząd województwa otrzymał 407,59 ha w obrębie wrocławskich Strachowic. Kolejne 56,91 ha gruntu marszałek otrzymał od wojewody w formie użyczenia na okres 31 lat. Łączna powierzchnia nieruchomości, przekazanych wówczas to 464,50 ha. Pozostała jeszcze jedna nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa, o powierzchni  237 ha. Nieruchomość ta została właśnie dziś przekazana po uzyskaniu odpowiedniej zgody Ministra Skarbu.

Dzięki przekazaniu tych terenów wrocławski port lotniczy uzyska tytuł prawny do dysponowania nieruchomościami, na których znajduje się m.in. płyta lotniska i pas startowy. Spółka będzie mogła planować kolejne inwestycje. Tereny, jakimi teraz dysponuje wrocławskie lotnisko są większe od warszawskiego Okęcia. Pozyskanie działek było niezbędne dla inwestycji związanych z Euro 2012, miało też duży wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania lotniska.