rozmiar czcionki: A | A | A

Poznaliśmy wyniki konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”

09.11.2022 14:06 14:06

Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz czternasty udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Wyniki konkursu zaprezentował dziś wicemarszałek Grzegorz Macko. W spotkaniu uczestniczyli także Renata Surma - Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej oraz Grzegorz Suduł, Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w urzędzie marszałkowskim.

- Konkurs w którym rokrocznie wybieramy najpiękniejszą dolnośląską wieś to już tradycja. Jak co roku komisja konkursowa miała trudny wybór ze względu na wiele interesujących zgłoszeń. Ostatecznie zdecydowała się nagrodzić perłę południowej części Dolnego Śląska – Międzygórze – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. - Dziękuję władzom gminy Bystrzyca Kłodzka za zgłoszenie do konkursu miejscowości Międzygórze i gratuluję wygranej, która dla każdego kto kiedykolwiek był w pięknym Międzygórzu z pewnością jest uzasadniona. Gratuluję również nominowanym i tym wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym konkursie – dodaje wicemarszałek.Celem rywalizacji jest propagowanie działań mieszkańców oraz zachęcanie ich do pracy na rzecz swoich miejscowości. Konkurs od wielu lat wyłania spośród dolnośląskich wsi te najbardziej twórcze i najpiękniejsze. Komisja konkursowa w dziewięcioosobowym składzie w październiku podróżowała po Dolnym Śląsku, aby lepiej poznać zgłoszone miejsca i przedsięwzięcia do konkursu.


- Dziękuję komisji konkursowej, która odwiedziła naszą gminę, ale przede wszystkim naszym mieszkańcom, którzy na co dzień dbają o nią. Planujemy w najbliższym czasie przeprowadzić dodatkowe inwestycje infrastrukturalne, dzięki którym nasza gmina stanie jeszcze bardziej atrakcyjna dla wszystkich, którzy zechcą ją odwiedzić. Czeka nas ogrom pracy, ale już teraz w imieniu swoim i mieszkańców bardzo serdecznie dziękują za to wyróżnienie. - mówi Renata Surma, Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. - mówi Renata Surma, Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej.


Członkowie Komisji odwiedzali urokliwe miejsca, nietuzinowe budowle, zabytkowe kościoły, oglądali przedstawienia teatralne oraz występy Zespołów Ludowych. Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa przygotowały swoje popisowe potrawy i rękodzieła. W każdym z miejsc doskonale widoczna była współpraca między lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi, Lokalnymi Grupami Działania, kościołami, związkami wyznaniowymi i mieszkańcami.


- Komisja w pierwszej kolejności obejrzała wszystkie przedstawione przez kandydatów prezentacje w wersjach elektronicznych a następnie udała się w teren wizytyjąc wszystkich uczestników konkursu. Cieszy nas fakt wzrostu zainteresowania gmin konkursem, co idzie również w parze z ogólnym wzrostem poziomu, pomysłowości i zaangażowania społecznego wśród uczestników konkursu. Niesłabnące zainteresowanie konkursem i społeczna chęć pokazywania istotnych sołeckich osiągnięć potwierdza potrzebę dalszej kontynuacji tego konkursu w roku przyszłym - co już dzisiaj planujemy – wyjaśnia Grzegorz Suduł, Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w urzędzie marszałkowskim.


Ostatecznie komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: Najpiękniejsza Wieś oraz Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi. Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem: do kategorii Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi wpłynęło pięć zgłoszeń, a w kategorii Najpiękniejsza wieś kandydatów do tytułu było dziesięciu.
W kategorii „Najpiękniejsza wieś” spośród 10 zgłoszonych wsi Komisja Konkursowa wybrała z wielkim trudem trzech laureatów konkursu:
I miejsce zajęła wieś Międzygórze z gminy Bystrzyca Kłodzka.
II miejsce zajęła wieś Pogwizdów z gminy Paszowice.
III miejsce zajmuje wieś Gola Świdnicka z gminy Marcinowice.


W kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” ze zgłoszonych 5 projektów Komisja Konkursowa wybrała trzy najlepsze.Najlepszym Przedsięwzięciem Odnowy Wsi w 2022 roku został projekt pn. „Świetlica wiejska Nasz drugi dom” zrealizowany we wsi Bagno w gminie Oborniki Śląskie.

Laureatem II miejsca jest przedsięwzięcie „Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej poprzez organizację festynu integracyjnego pn. Święto Miodu oraz wydanie materiałów promocyjnych”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez pszczelarzy ze wsi Raszków w gminie Radków.

III miejsce zajęło przedsięwzięcie pn. „Teatralne przygody we wsi artystycznych tradycji” zgłoszone przez wieś Ostroszowice w gminie Dzierżoniów