rozmiar czcionki: A | A | A

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2023

17.01.2023 09:54 09:54

Do 31 stycznia 2023 r. dziennikarze i dziennikarki mogą wysyłać zgłoszenia prac do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2023. Polsko-Niemieckie Dni Mediów i gala przyznania Nagrody odbędą się w dniach 15-16 czerwca w Zielonej Górze. Do zdobycia nagrody w łącznej wysokości 25.000 euro.

Zwyciężczynie i zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody 15 czerwca 2023 r. w Zielonej Górze. W tegorocznym konkursie autorzy i autorki oraz redakcje mogą zgłosić maksymalnie trzy prace danego autora/autorki. Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, jury jednak szczególnie chętnie wyróżnia prace z odniesieniem do bieżących spraw kraju sąsiada oraz Unii Europejskiej.


Prace do konkursu mogą zgłaszać dziennikarze i dziennikarki, nadawcy, wydawnictwa i redakcje w następujących kategoriach:

PRASA: Artykuły prasowe z dzienników i czasopism oraz artykuły opublikowane w Internecie o maksymalnej długości do 25.000 znaków.
RADIO
: Materiały radiowe o maksymalnej długości 60 minut.
TELEWIZJA: Czas trwania programu telewizyjnego nie może przekroczyć 60 minut.
NOWE FORMY DZIENNIKARSKIE: Zapoznanie się jurora ze wszystkimi częściami składowymi pracy nie może przekraczać 60 minut. W tej kategorii wyróżniane są podcasty, materiały wideo, projekty multimedialne jak np. storytelling z tekstem, video, grafiką i/lub audio; (interaktywne) reportaże; pogłębione analizy; projekty dziennikarskie z użyciem danych.
DZIENNIKARSTWO LOKALNE NA POGRANICZU: Nagroda skierowana jest wyłącznie do dziennikarzy i dziennikarek z sześciu regionów przygranicznych. Jest wyrazem uznania dla materiałów, które rzetelnie, otwarcie i ciekawie mówią o codziennych sprawach pogranicza i problemach mieszkańców po obu stronach granicy.


Nagrody w kategorii Prasa, Radio, Telewizja, Nowe formy dziennikarskie i Dziennikarstwo lokalne na pograniczu wynoszą 5.000 Euro.

Prace można składać przez internetowy system rejestracji: https://zgloszenia2023.dnimediow.org/wyslij-plik.html

Kryteria zgłaszania i oceny prac we wszystkich kategoriach, dokumenty zgłoszeniowe oraz inne sposoby zgłoszeń prac dostępne są na stronie Nagrody: dnimediow.org/nagroda-dziennikarska-tadeusza-mazowieckiego.html

Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2023 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia. Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” w wysokości 5.000 euro ufunduje gospodarz tegorocznej edycji Nagrody - województwo lubuskie.


Kontakt w sprawie prac w języku polskim:
Małgorzata Gmiter
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa
Tel.: + 48 (22) 338 62 60
E-Mail: malgorzata.gmiter@fwpn.org.pl


Kontakt w sprawie prac w języku niemieckim:
Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Tadeusz-Mazowiecki Journalistenpreises
Sächsische Staatskanzlei
Archivstraße 1, 01097 Dresden
Tel.: +49 176 24067549
E-Mail: f.pirnbaum@gmail.com