rozmiar czcionki: A | A | A

Pół miliona złotych na stypendia dla artystów i twórców kultury na Dolnym Śląsku

05.01.2024 12:10 12:10

Wnioski na realizację projektów stypendialnych można składać do końca stycznia. Nabór skierowany jest do artystów oraz osób zajmujących się upowszechnianiem kultury. W Budżecie Województwa Dolnośląskiego na rok 2024 zarezerwowano na ten cel rekordową kwotę pół miliona złotych. Szczegóły programu przedstawił dziś Krzysztof Maj z Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

- Nabór wniosków, który dziś ogłaszamy będzie trwał do końca stycznia. To co jest istotne dla nas w tych stypendiach, to fakt, żeby była to praca twórcza. Chcemy żeby odkrywała, łączyła elementy poznawania regionu, ale dawała też indywidualną satysfakcję artystom – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa. – Widzimy, że artyści doceniają nasze wsparcie. Kiedy zaczynaliśmy te stypendia w 2022 roku 30 chętnych złożyło wnioski. W ubiegłym roku wniosków było już 130 i liczę na to, że ta liczba będzie rosnąć. Dlatego właśnie przeznaczyliśmy na ten rok aż 500 tysięcy złotych do podziału, co jest kwotą pięciokrotnie większą od pierwotnej – dodaje Krzysztof Maj.


W tym roku, oprócz zwiększonych środków na stypendia, podniesiono również progi indywidualnego stypendium do 8 i 15 tys. zł. To już 3. edycja programu stypendialnego, którego dotychczasowymi laureatami w latach 2022-2023 zostało ponad 30 dolnośląskich twórców, zaś ich projekty otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę niema 300 tys. zł. Tegoroczny budżet programu jest więc rekordowy.Na co można przeznaczyć Stypendium?
Projekty stypendialne dotyczyć mogą różnych dziedzin kultury i sztuki, takich jak literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, film, jak również wspierać rozwój artystyczny i zawodowy stypendysty lub autorskie przedsięwzięcie skierowane do szerszego grona odbiorców. Można zainicjować działania o charakterze animacji kulturalnej czy też interdyscyplinarne – nie wpisujące się bezpośrednio w jedną sztywną kategorię. Stypendium można przeznaczyć także na aktywności z zakresu upowszechniania kultury, podnoszące wiedzę i kompetencje Dolnoślązaków na temat dziedzictwa materialnego i niematerialnego regionu.


Jak wnioskować?
Aby mieć szansę na otrzymanie stypendium Województwa Dolnośląskiego należy do 31 stycznia 2024 r. złożyć wniosek zawierający podstawowe dane o wnioskodawcy oraz o projekcie stypendialnym. Wszystkie dokumenty dotyczące naboru dostępne są na stronie Wydziału Kultury UMWD:  https://umwd.dolnyslask.pl/kultura/stypendia/