rozmiar czcionki: A | A | A

Pierwsze sprzęty wodne z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego zwodowane

21.09.2023 10:37 10:37

Dziś na nabrzeżu Odry przy ul. Księcia Witolda we Wrocławiu przekazano pierwsze sprzęty wodne zakupione w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego 2023. Podczas spotkania zaprezentowano 16 pontonów, wiosła, kamizelki ratunkowe i asekuracyjne, a także łódź motorową, która posłuży do zabezpieczania spływów pontonowych na Odrze. Projekt zrealizował Klub Sportowy „Yacht Club Bergline”.

Dolnośląski Fundusz Odrzański 2023 to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która wspiera dolnośląskie gminy oraz działające w regionie organizacje pozarządowe w rozwijaniu infrastruktury wodnej i turystycznej na terenach nadodrzańskich.


- W 2023 roku przeznaczyliśmy na ten cel blisko 2 miliony złotych. Przyznaliśmy dotacje 13 organizacjom pozarządowym i 8 gminom, które złożyły swoje wnioski w konkursach. W związku z tym, do końca roku czeka nas jeszcze 20 podobnych wydarzeń zaplanowanych przez naszych beneficjentów. Niektóre z nich wpisały się w obchody tegorocznego Święta Województwa Dolnośląskiego. Na stronie dolnyslask25lat.pl znajduje się kalendarz imprez organizowanych z tej okazji. Zapraszam szczególnie do udziału w tych, które odbędą się nad wodą – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Działania finansowane z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego są nastawione na rozwój aktywności turystycznej na rzece i nad rzeką, w głównej mierze polegają na zakupie różnych sprzętów wodnych i budowie oraz remontach infrastruktury wspierającej turystykę na terenach nadodrzańskich. Nie ogranicza się to jednak tylko do wsparcia finansowego.


- Przez cały lipiec i sierpień wspólnie z Dolnośląskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym prowadziliśmy akcję informacyjną pod nazwą #OdraNaSpokojnie. W ramach akcji powstał przede wszystkim katalog 10 najważniejszych zasad podczas aktywności na wodzie i nad nią, a także seria różnych artykułów i postów o bezpieczeństwie, o przygotowaniu do różnego rodzaju spływów, a także ciekawych inicjatywach turystyki wodnej podejmowanych przez dolnośląskiego organizacje pozarządowe – dodaje Bartłomiej Kubicz, Dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.


Gdzie można znaleźć sprzęt i inwestycje z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego?
Wrocław:
•    Odra Centrum, przy moście Grunwaldzkim: 2 łodzie z silnikami oraz niezbędny sprzęt asekuracyjny, zrywki, gaśnice, apteczka, bosak i wiosła.
•    Yacht Club Bergline, Kozanów, ul. Osobowicka 70A: 16 jednostek pontonowych przystosowanych do spływu, 80 pagaj do pontonów oraz 75 kamizelek asekuracyjnych. Dodatkowo plaża przeszła rewitalizację i zakupiono 4 ławo-stoły piknikowe.
•    Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, przy bazie WOPR ul. Na Grobli 40-44: 18 metrowy pływający pomost, który poprawi bazę wypadową oraz miejsce przystankowe dla turystów.
•    Fundacja Aquapark Wrocław, przy ul. Na Grobli: rewitalizacja nabrzeża oraz budowa pomostu wodnego przy dawnym Porcie Węglowym.
•    Fundacja Hobbit, przy Wrocławskim Węźle Wodnym, Rzeka Odra z bazą wypadową na Kozanowie ul. Połbina 1 i na Osobowicach - Drugie Zimowisko Barek ul. Edmonda Micheleta: 12 kajaków z wyposażeniem, czyli 12 wioseł i kamizelek asekuracyjnych oraz zapewnienie łodzi asekuracyjno-ratunkowej.
•    Fundacja Metropolis Wrocław, przy Wyspie Słodowej: mobilna wypożyczalnia sprzętu wodnego: 2 łodzie typu ponton.
•    Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego we Wrocławiu, przy ul. Rzeźbiarskiej 6: ogólnodostępny pomost wodny, 4 kajaki dwuosobowe, 8 wioseł, fartuchów i kamizelek asekuracyjnych.
•    ZHP Chorągiew Dolnośląska, przy ul. Na Grobli 49 HOW "RANCHO” oraz przy ul. Kożuchowskiej 13 HOW "STANICA": łódź asekuracyjno-ratunkowa oraz kadłub drugiej łodzi ratunkowej, 12 kajaków oraz przyczepa do ich przewozu. Dodatkowo rewitalizacja i doposażenie ośrodków w infrastrukturę wypoczynkową – wiaty, miejsca na grilla i ognisko.


Lubiąż:
•    Stowarzyszenie Lubiąż, przy przystani pasażerskiej w Lubiążu: 12-osobowa łódź turystyczna, która będzie pływać pomiędzy: Brzegiem Dolnym, Lubiążem, Ścinawą i Dziewinem.
•    Gmina Wołów, rozbudowa infrastruktury na terenie mariny: boisko do siatkówki plażowej oraz nadodrzański plac zabaw.


Tarchalice: Stowarzyszenie "Połączeni z naturą", przy Centrum Uważności i Edukacji Stowarzyszenia "Połączeni z naturą" w Tarchalicach; Tarchalicki Ogród Zmysłów, czyli miejsce odpoczynku i relaksu nieopodal rzeki.


Zalew Prężyce: pomost przystosowany do cumowania jednostek pływających tj. łodzie, kajaki, żaglówki, skutery wodne.


Ścinawa: Fundacja Eventsilesia, przy ul. Łąkowej 12: 5 kajaków wyprawowych, 10 kajaków rekreacyjnych, 30 wioseł, przyczepa do przewozu kajaków, 30 kamizelek asekuracyjnych, 3 namioty cateringowe do organizacji poczęstunku po spływach.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, rozlokowanie soczewek dźwiękowych ułatwiających odbiór dźwięków natury i relaksację w wybranych miejscach na terenie obszaru Natura 2000:
•    Użytku ekologicznego Naroczycki Łęg,
•    Obszaru Ochrony Krajobrazu Dolna Odry w Lubiążu,
•    kompleksu pałacowo - parkowego w Brzegu Dolnym;
•    Obszaru Ochrony Krajobrazu Dolna Odry w Malczycach


Brzeg Dolny: ul. Ogrodowa, modernizacja starego placu zabaw wraz z nadaniem mu funkcji edukacyjnej


Malczyce: 2 altany biesiadne z widokiem na Odrę wraz z rozbudową zewnętrznej infrastruktury


Głogów: zakup kajaków, wioseł i kamizelek asekuracyjnych do wypożyczalni na Starym Mieście


Wietszyce: nadodrzański plac zabaw oraz boisko do siatkówki plażowej i zakup niezbędnego sprzętu do gry


Mileszyn: nadodrzański plac zabaw


Brzeg Głogowski: skatepark dopełniający kompleks rekreacyjno-sportowy


Oława: Stefana Żeromskiego / Sportowa, park sportowo-rekreacyjny z siłownią plenerową i strefą streetworkout


Trestno: nadodrzański plac zabaw wraz ze strefą do ćwiczeń (orbitrek, motyl, surfer, biegacz i wioślarz) oraz mała infrastruktura (wiaty, ławostoły, śmietniki)


Zapraszamy do udziału w uroczystościach oddania sprzętów i infrastruktury do użytku, które odbędą się w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego:
01.10.2023 Wrocław, Electric Muscle Cup – Odra Centrum
06.10.2023 Prężyce – otwarcie długo wyczekiwanego pomostu na Zalewie Prężyce
07.10.2023 Wrocław, ośrodek Rancho przy ul. Na Grobli, Regaty Wodne Związku Harcerstwa Polskiego
14.10.2023 Wrocław, Wrocławski Węzeł Wodny – piknik i zawody na SUPach Fundacji Hobbit
17.10.2023 Wrocław, otwarcie pomostu przy Porcie Węglowym Fundacji Aquaparku
22.10.2023 Festiwal Nadrzeczny na Dźwiękowym Szlaku Odry
31.10.2023 Tarchalice, otwarcie ogrodu zmysłów
Szczegóły na stronie: www.dolnyslask25lat.pl