rozmiar czcionki: A | A | A

Nowe inwestycje w Wojewódzkim Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Bolesławcu

19.10.2022 14:24 14:24

Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Bolesławcu mogą już korzystać z nowej świetlicy mieszczącej się placówce. Pomieszczenie będzie służyło do prowadzenia specjalnych terapii, a jego utworzenie było możliwe dzięki rządowemu programowi, przy wsparciu finansowym samorządu województwa. W oficjalnym otwarciu świetlicy uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W nowej świetlicy działać będą specjalne pracownie terapii zajęciowej – pracownia ceramiczna, artystyczna, kulinarna, wokalna, teatralna oraz przestrzeń do biblioterapii, a także część telewizyjna oraz strefa służąca do gier i zabaw. W tym miejscu pacjenci będą spędzać czas wolny rozwijając na przykład swoje talenty, co z kolei w sposób pozytywny może wpłynąć na jakość ich leczenia.


- Chcemy, aby wsparcie psychologiczne i opieka psychiatryczna w naszym województwie były na jak najwyższym poziomie. Dlatego też inwestujemy w Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, ale również dążymy do objęcia finansowaniem unijnym budowy Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Niedawno w bolesławieckim szpitalu utworzono też zewnętrzne boisko sportowe z siłownią, poprawiona została również funkcjonalność placówki pod kątem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Zrealizowanie wszystkich zadań możliwe było dzięki rządowemu programowi  „Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2”.


- Wyzwania w ochronie zdrowia psychicznego powodują konieczność poprawy infrastruktury. Nowo otwarta świetlica środowiskowa w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychiczne Chorych spełnia te oczekiwania. Zwłaszcza, że jest zgodna z kierunkiem wprowadzanych zmian w psychiatrii, które polegają na rozwoju opieki środowiskowej, dziennej, której celem jest ograniczenie konieczności hospitalizacji pacjentów – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


Celem zrealizowanych inwestycji jest przede wszystkim poprawa jakości pomocy udzielanej dzieciom i młodzieży, których stan zdrowia uległ pogorszeniu w związku z epidemią i wprowadzonymi obostrzeniami oraz zmianami społecznymi.


Koszt wszystkich zadań wyniósł niemal 1,5 mln złotych. Znaczną część projektu szpital sfinansował dzięki wsparciu z Ministerstwa Zdrowia w wysokości ponad 1,2 mln złotych. Ponad 200 tysięcy złotych wyniosła z kolei dotacja z budżetu województwa.


Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej. Placówka zlokalizowana jest na terenie zabytkowego parku o powierzchni powyżej 9 hektarów w 17 zabytkowych obiektach. Kompleks dysponuje ponad 500 miejscami dla osób wymagających specjalistycznej i kompleksowej pomocy z zakresu zdrowia psychicznego, leczenia uzależnień i rehabilitacji neurologicznej bądź ogólnoustrojowej. W ciągu ostatnich 4 lat placówka otrzymała wsparcie finansowe przekraczające 6,3 miliona złotych, z których 4,3 miliona złotych pochodziło z budżetu województwa dolnośląskiego.