rozmiar czcionki: A | A | A

Nowatorskie badania dla dolnośląskich sportowców

08.08.2024 12:07 12:07

Wicemarszałek Wojciech Bochnak podpisał dziś umowę na realizację innowacyjnych badań, które mają zabezpieczyć zdrowie młodych sportowców, a także dostarczyć odpowiedzi na pytanie dlaczego tak wielu z nich, jeszcze w wieku nastoletnim, boryka się z poważnymi kontuzjami. Badania obejmą ok 400 osób i będą kosztować pół miliona złotych.

W skali kraju Dolny Śląsk osiąga wyniki na poziomie 4-5 miejsca we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. Jednak przez zjawisko nadmiernej eksploatacji młodych sportowców, a także błędy szkoleniowo-treningowe, wielu z naszych najbardziej uzdolnionych sportowców rezygnuje z uprawiania sportu. Dlatego samorząd województwa zdecydował się na przeprowadzenie innowacyjnych badań których wynik pozwoli odpowiedzieć na pytanie jak tego uniknąć.


- To bardzo nowatorski projekt. Nasi najlepsi sportowcy, szczególnie w wieku 15-19 lat ulegają ciężkim kontuzjom i odchodzą od sportu. To są potencjalni olimpijczycy i reprezentanci Polski. Chcemy to zbadać, dlatego jednogłośnie zarząd województwa podjął decyzję o konieczności przeprowadzenia tych badań. Chcemy zdiagnozować problemy i uniknąć sytuacji, w której nasi najlepsi reprezentanci odchodzą od sportu. Obserwując Igrzyska Olimpijskie w Paryżu chcielibyśmy, żeby także z Dolnego Śląska w przyszłości byli medaliści tych największych imprez, ale bez takich badań i wykluczenia problemów zdrowotnych nie będzie to możliwe – mówi wicemarszałek Wojciech Bochnak.


Badania zostaną przeprowadzone na dużej próbie ok. 400 osób i potrwają do końca tego roku. Ich wartość wynosi ponad pół miliona złotych, a ich realizacją zajmie się Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu. Badania mają mieć więc walor praktyczno-profilaktyczny, przyczyniając się tym samym do rozwoju kultury szkoleniowej, a także do istotnego zwiększenia skali sukcesów na arenach krajowych i międzynarodowych odnoszonych przez dolnośląskich sportowców.


- Chciałbym bardzo podziękować Panu Marszałkowi, Zarządowi za wspaniały pomysł. Te badania w sposób bardzo kierunkowy wyłapią wszystkie niedostatki parametrów sprawnościowo-motorycznych, a to pozwoli wprowadzić działania wyrównawcze i prewencyjne. Każda dyscyplina różni się od siebie swoją specyfiką, nawet podejściem psychologicznym danego sportowca, dlatego bardzo ważne jest by monitorować młodzież w wieku rozwojowym pod względem psychomotorycznym. Powstaną specjalne raporty mówiące o tym jak ta nasza dolnośląska młodzież się rozwija – wyjaśnia prof. Andrzej Czamara, Rektor Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego odgrywa kluczową rolę w rozwoju sportu w regionie. Co roku z budżetu województwa przeznaczane jest ponad 3 mln złotych na dofinansowanie szkolenia sportowego prowadzonego przez Dolnośląskie Związki Sportowe. Dofinansowanie obejmuje dzieci i młodzież w kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec (w zależności od sportu). Fundusze przekazywane za pośrednictwem Dolnośląskiej Federacji Sportu, trafiają bezpośrednio do klubów sportowych, co umożliwia  skuteczniejsze szkolenie zawodników.


- Trenerzy nie mają na co dzień narzędzi tak perfekcyjnego zbadania możliwości zawodnika, który przez dysfunkcje często odnosi kontuzje i końcowo nie może odnieść sukcesów, które zdecydowanie mógłby osiągnąć, gdyby pozostał zdrowy. To są badania przeznaczone dla lekkoatletów, gimnastyków, w zasadzie wszystkich sportowców, którzy wykorzystują kończyny dolne. Na pewno informacje, które po badaniach przekaże Pan Profesor z zespołem poprawią nasz proces treningowy i pozwolą osiągać jeszcze większe sukcesy – podsumowuje trener Jarosław Pytkowki z Dolnośląskiej Federacji Sportu.


W tym roku dofinansowanie obejmuje aż 68 sportów biorących udział w Krajowym Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży. Łączna kwota przeznaczona na rozwój sportowy, uwzględniając inwestycje w modernizację bazy sportowej na Dolnym Śląsku, w tym roku może osiągnąć nawet 100 milionów złotych.