rozmiar czcionki: A | A | A

Na Politechnice Wrocławskiej powstanie Wydział Medyczny

22.12.2022 14:31 14:31

Politechnika Wrocławska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i siedem szpitali podpisały porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia Wydziału Medycznego.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej. – Impuls rozwoju nowych technologii musi wyjść od medyków, a rolą inżynierów jest określenie i realizacja przedstawionych pomysłów. Jestem przekonany, że poparcie dla podpisanego dzisiaj porozumienia i bliskiego otwarcia Wydziału Medycznego będzie rosło. Najważniejsza w tym aspekcie jest współpraca, bo tylko dzięki niej nasze szpitale będą się dalej rozwijały – podkreślił marszałek.


Województwo Dolnośląskie będzie wspierać tworzenie Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej i jego funkcjonowanie poprzez realizację wspólnych medycznych projektów szkoleniowych i tworzenie programów profilaktycznych oraz poprzez zaangażowanie we współpracę szpitali specjalistycznych prowadzonych przez samorząd województwa.


– Współpracujemy w Politechniką Wrocławską przy tworzeniu Wydziału Medycznego, ponieważ uważamy, że jest to element, który służy rozwojowi regionu w kilku obszarach. Po pierwsze ta inicjatywa przyczyni się do zwiększenia wykwalifikowanej kadry medycznej. Jest to połączenie myśli inżynierskiej ze światem medycyny. Wpłynie to również na rozwój sektora IT, który jest coraz bardziej kluczowy w nowoczesnej medycynie – zaznaczył Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.


Otwarcie nowego wydziału to również odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się szpitale. Ponadto kandydaci na studia zyskają większą możliwość wyboru wymarzonego kierunku, a kadra akademicka będzie miała możliwość prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych.


– To kolejny krok na drodze do budowania nowej wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach. Będzie ona oparta na takich filarach jak badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Dzięki tej współpracy nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie – dodał.


To właśnie lekarze ze stopniami i tytułami naukowi zatrudnieni w dolnośląskich szpitalach w znacznej mierze będą stanowić kadrę naukową Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.


Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami. W czwartek umowy na PWr podpisali:
 
•    dr n. med. Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
•    dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
•    Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
•    płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu,
•    dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
•    prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
•    Anna Farmas, dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.


Współpracę z uczelnią zadeklarowało również Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed. Wydział Medyczny na Politechnice ma zostać uruchomiony w nowym roku akademickim 2023/2024. Na pierwszym roku studiować będzie 60 osób.