rozmiar czcionki: A | A | A

Mapeusz zamieszkał pod Urzędem Marszałkowskim

15.12.2023 08:46 08:46

Pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zamieszkał nowy krasnal – Krasnal Mapeusz. Wprowadził się na pamiątkę spotkania Geodetów Województw w ramach Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

- Spotkaliśmy się w ramach samorządowej wojewódzkiej rodziny geodezyjno-kartograficznej po to by szukać tego co nas łączy, dzielić się doświadczeniem i integrować nasze środowisko. Radosny Krasnal Mapeusz będzie nam o tym przypominał. To dla nas sympatyczna pamiątka i chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że udało się go tutaj zainstalować - mówi Marek Bittner, Geodeta Województwa Dolnośląskiego.


Spotkanie Zespołu Geodetów Województw przy Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej wraz z kierownikami Wojewódzkich Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz Dyrektorów Wojewódzkich Biur Geodezji odbywało się we Wrocławiu w dniach 11-12 grudnia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu wraz z Dolnośląskim Biurem Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu.


Głównym celem spotkania tak szerokiego grona wojewódzkich samorządowych służb geodezyjno-kartograficznych było znalezienie elementów wspólnych i łączących Regiony w projektach i pracach, które realizują. Wymieniono doświadczenia dotyczące aktualizacji BDOT10k, geoportali regionalnych oraz możliwości wykorzystania danych satelitarnych i sztucznej inteligencji w samorządach województw. Uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać niepublikowane na co dzień historyczne zbiory kartograficzne biblioteki Instytutu Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.


Spotkanie było także okazją do wręczenia Panu Robertowi Pajkertowi – wieloletniemu Geodecie Województwa Dolnośląskiego – złotej odznaki honorowej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego przyznanej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Odznakę wręczał Przewodniczący Senior Sejmiku Pan Tytus Czartoryski wraz z Wicemarszałkiem Grzegorzem Macko.


Robert Pajkert pełnił funkcję Geodety Województwa od 1998 do 2020 roku. Od czasu powstania samorządów województw organizował administracji geodezyjno-kartograficzną, a później kierował Wydziałem Geodezji i Kartografii. Ponadto ma szereg zasług w zakresie realizacji prac urządzeniowo-rolnych oraz popularyzacji informacji przestrzennej. Budował i zarządzał jednym z pierwszych w kraju geoportalem regionalnym (geoportal.dolnyslask.pl) oraz rozpoczął cykliczną konferencję „Informacja przestrzenna IMPULSem dla rozwoju lokalnego”.