rozmiar czcionki: A | A | A

Kolej wróciła do Chocianowa

06.12.2022 13:47 13:47

Po ponad dwudziestu latach kolej pasażerska wraca do Chocianowa. Podróżni z regularnych, codziennych pociągów Kolei Dolnośląskich skorzystają już w najbliższą niedzielę, kiedy w życie wejdzie nowy kolejowy rozkład jazdy. Plan przywracania połączeń kolejowych w regionie jest jednym ze sztandarowych programów realizowanych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

- Trudno szukać drugiego polskiego regionu, który inwestuje w kolej tak mocno jak Dolny Śląsk! Rozwój kolei to jeden z priorytetów Bezpartyjnych Samorządowców. Dotrzymujemy słowa - przejmujemy od państwa i rewitalizujemy nieczynne od lat linie, aby Dolnoślązacy każdego dnia mogli wygodnie korzystać z kolei. To projekt cywilizacyjny, niespotykany w tej skali w całej Polsce. Powrót kolei do Chocianowa pokazuje, że jesteśmy skuteczni w realizacji tego ambitnego projektu - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Od 2018 roku Samorząd Województwa przejął od państwowego zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP ponad 20 odcinków linii kolejowych o długości około 300 km. Pierwszą przejętą przez Województwo od PKP linią, była trasa z Dzierżoniowa do Bielawy. Linia stała się własnością Dolnego Śląska w 2018 roku i w rekordowym tempie, w niespełna rok później została zrewitalizowana.


- Wykluczenie komunikacyjne to jeden z największych problemów dotykających mieszkańców naszego kraju. Uruchomienie tej linii to nie tylko walka z wykluczeniem komunikacyjnym, to także rozwój gospodarczy i przykład bardzo dobrej współpracy między rządem, samorządem województwa oraz spółkami kolejowymi - Kolejami Dolnośląskimi, PKP i PLK – mówi Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.


Województwo Dolnośląskie przejęło linię kolejową Chocianów – Duninów w roku 2020. W kolejnym roku ogłoszono przetargi na wycinkę drzew i krzewów oraz projekt i wykonanie robót rewitalizacyjnych. Celem inwestycji było przywrócenie stanu technicznego linii umożliwiającego uruchomienie regularnych połączeń pasażerskich.


- Ta inwestycja i dynamiczny rozwój kolei na Dolnym Śląsku to efekt umowy koalicyjnej, którą podpisaliśmy na początku tej kadencji, i którą konsekwentnie realizujemy. Dziś pokazujemy, że dotrzymujemy słowa. Przywróciliśmy połączenia do Bielawy, Chocianowa, a wkrótce będą to następne miejscowości – w przyszłym roku ruszy Świeradów-Zdrój, Karpacz i kolejne, które we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, z przychylnością Ministerstwa Infrastruktury będziemy uruchamiać – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.


Rewitalizacja tego odcinka w połączeniu z równoległą rewitalizacją linii nr 316 w relacji Chojnów – Rokitki umożliwia ponowne włączenie Chocianowa do sieci regionalnych połączeń kolejowych. Mieszkańcy gminy Chocianów będą mogli dojechać m.in. do Legnicy i Wrocławia, co pozwoli im korzystać z kolejowych i autobusowych połączeń dalekobieżnych oraz dojazd do portu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska. W ten sposób zlikwidowane zostaną problemy wynikające z wykluczenia komunikacyjnego. W sumie rewitalizacja linii 303 oraz 316 kosztowała prawie 23 miliony złotych, również z wykorzystaniem środków unijnych.


- To wielka zasługa zarówno parlamentarzystów, którzy przyjmowali odpowiednie przepisy służące efektywnej współpracy rządu i samorządu, ale także samorządowców poziomu wojewódzkiego, którzy na czele z zarządem województwa tę pracę tu na Dolnym Śląsku realizują – dodaje Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego rewitalizuje następne linie w regionie. Kolej wróci również m.in do uzdrowiskowego Świeradowa-Zdroju i do położonego u stóp Śnieżki Karpacza! Pociągi Kolei Dolnośląskich pojadą do tych dolnośląskich miast w 2023 roku.


- To dla nas wielki dzień, po ponad 20 latach mamy okno na świat. Jesteśmy przekonani i wierzymy w to, że ta kolej zmieni oblicze naszej gminy i przyczyni się do jej dalszego rozwoju – podsumowuje Tomasz Kulczyński, Burmistrz Chocianowa.