rozmiar czcionki: A | A | A

„Królowa Sportu” dla Wrocławia

15.10.2013 14:04 14:04

Wrocław jest trzecią gminą na Dolnym Śląsku, która może się pochwalić boiskiem lekkoatletycznym wybudowanym w ramach unikatowego programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Samorząd województwa przeznaczył na modernizację starego obiektu 143 tys. zł. W uroczystości otwarcia kompleksu wzięli udział marszałek Rafał Jurkowlaniec i wicemarszałek Radosław Mołoń.

Nowy kompleks powstał w miejscu starego boiska przy Zespole Szkól nr 22 przy ul. Parkowej we Wrocławiu. Od dziś uczniowie gimnazjum i liceum mogą korzystać z profesjonalnego boiska lekkoatletycznego. W skład kompleksu wchodzą:


- czterotorowej bieżni o długości 200 m z nawierzchnią syntetyczną,
- pięciotorowej bieżni do sprintu o długości 100 m z nawierzchnią syntetyczną,
- skoczni w dal,
- skoczni wzwyż,


Całkowity koszt modernizacji kompleksu wyniósł 287 tys. zł, z czego 143 tys. zł to dotacja z budżetu województwa. Pierwszą gminą, która wybudowała boisko lekkoatletyczne przy pomocy samorządu Dolnego Śląska były Łagiewniki (RELACJA).


W związku z uruchomieniem programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” w 2013r. do 16 jednostek samorządu terytorialnego z regionu trafiło 5 mln zł. Przyznane miastom i gminom dotacje z budżetu województwa wahały się od 200 do 340 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom do końca 2013r. na Dolnym Śląsku powstanie aż 16 takich boisk lekkoatletycznych. Program „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” będzie kontynuowany przez następne dwa lata. Tym samym do końca 2015 roku w regionie powstanie ok. 45 nowoczesnych obiektów sportowych. Szacunkowy koszt budowy jednego kompleksu to około 600 tys. zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

***

Samorząd województwa przeznaczył również 10 tys. zł a Ministerstwo Sportu i Turystyki 60 tys. zł. na realizację programu „Upowszechnianie Królowej na Dolnym Śląsku”. Dzięki tym pieniądzom na wszystkich 16 kompleksach lekkoatletycznych, które zostaną ukończone w tym roku, pracować będzie 27 trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego. Profesjonalne zajęcia skierowane są do dzieci szkół podstawowych i gimnazjów. Tematyka zajęć obejmuje m.in. nauczanie techniki biegu przez płotki, pchnięcia kulą i skoku w dal. Plan został opracowana tak, aby uczestnicy poznali zasady jakimi rządzą się poszczególne konkurencje lekkoatletyczne. Za realizację programu szkolenia młodzieży na boiskach lekkoatletycznych odpowiada Dolnośląska Federacja Sportu przy współpracy z Dolnośląskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zajęcia odbywają się bezpłatnie 3 razy w tygodniu, między godz. 14.30 i 16.00, w dwóch grupach pod okiem specjalistów z kwalifikacjami kierunkowymi lub pedagogicznymi.