rozmiar czcionki: A | A | A

Imponujący wynik Kolei Dolnośląskich – 100 milionów przewiezionych pasażerów

15.05.2023 15:45 15:45

Koleje Dolnośląskie są jednym z najdynamiczniej rozwijających się przewoźników kolejowych w kraju, a z roku na rok z ich usług korzysta coraz więcej pasażerów. To efekt dobrej współpracy spółki oraz samorządu województwa, której nadrzędnym celem jest podnoszenie komfortu przejazdów i stałe poszerzanie siatki połączeń. W ciągu ostatnich 15 lat KD przewiozły 100 milionów pasażerów.

100-milionowy pasażer jechał dziś pociągiem relacji Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze pojazdu zostało okolicznościowo przystrojone, a podróżnym wręczano podwójne vouchery na bilety weekendowe.


– Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie już 100 milionów pasażerów. Przewoźnik stawia na rozwój, bezpieczeństwo i wygodę, inwestujemy w nowoczesny tabor i przywracamy do życia zapomniane linie kolejowe. To nasz sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.


- Tak duża liczba pasażerów pokazuje, że moda na kolej trwa, a zainteresowanie kolejowymi podróżami cały czas wzrasta. To jednak nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Zarówno Zarząd Województwa, jak i Koleje Dolnośląskie dokładają wszelkich starań, inwestując w nowoczesny tabor czy rewitalizując następne linie kolejowe, aby pasażerowie mogli swobodnie, bezpiecznie i komfortowo podróżować koleją po Dolnym Śląsku – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Dolnoślązacy wybierają kolej
Pociągi KD przewiozły tylko w ubiegłym roku na Dolnym Śląsku ponad 16 milionów podróżnych, a priorytetem Samorządu Województwa Dolnośląskiego jest systematyczne rozwijanie oferty kolejowej dla mieszkańców regionu. Na ten cel tylko w tym roku przeznaczonych jest blisko 300 milionów złotych i jest to niemal trzykrotność kwoty desygnowanej na ten cel jeszcze kilka lat temu.


- Nie byłoby tego dnia gdyby nie dobra współpraca miedzy samorządem województwa a polskim rządem. Na przejęte od PKP linie pozyskujemy następnie rządowe dofinansowania, tak jak na linię przez Mysłakowice do Karpacza w ramach programu Polski Ład. Chcemy zrewitalizować jak najwięcej linii i wspólnie z polskim rządem likwidować wykluczenie komunikacyjne na Dolnym Śląsku – dodaje wicemarszałek Grzegorza Macko.


Nowoczesne składy Kolei Dolnośląskich są wyposażone w udogodnienia takie jak klimatyzacja, wifi czy system informacji multimedialnych, które są doceniane przez samych podróżnych. Składy są niskopodłogowe oraz dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych.


- Mam apel do premiera Morawieckiego aby pogonił do pracy PKP PLK, które pracuje nad dokumentacją Wrocławskiego Węzła Kolejowego. Zgodnie z obietnicą Premiera został on wpisany, ale na listę rezerwową inwestycji. Nie chcemy być rezerwowym zawodnikiem, udowadniamy na Dolnym Śląsku, że jesteśmy liderem zmian w kolejnictwie. Prosimy aby Wrocław i Wrocławski Węzeł Kolejowy znalazł się na liście głównej do dofinansowania i do rozbudowy – zaapelował Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Koleje Dolnośląskie stawiają na rozwój
Regionalna spółka aktualnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku. KD już w lipcu zakończy budowę własnej hali serwisowej. Dzięki niej przewoźnik znacznie zwiększy samodzielność i możliwości w zakresie naprawy taboru i przeglądów okresowych. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą przekraczającą 50 mln zł, a także przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Łączna wartość prowadzonych prac sięga 65 mln zł.


- Wraz z przewiezieniem 100-milionowego pasażera, podkreślamy swoje zaangażowanie w ciągłe doskonalenie usług kolejowych. W ramach umowy z PESĄ do 2024 roku wzmocnimy się o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów, z czego aż 65% będzie elektryczna – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.


Dolny Śląsk w ostatnich latach mocno stawia na kolej. Samorząd Województwa, przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km na terenie całego Dolnego Śląska. Przejęte linie są rewitalizowane, aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie.