rozmiar czcionki: A | A | A

Finał CYBERTRON 2022

24.10.2022 08:41 08:41

W sobotę 22 października na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął się finał Cybertron Dolny Śląsk 2022. To zespołowa grywalizacja sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika.

Organizatorami wydarzenia są: Samorząd Województwa Dolnośląskiego wraz z Politechniką Wrocławską, Wrocławskim Centrum Sieciowo Superkomputerowym i Stowarzyszeniem Startup Founders.


- Cyberbezpieczeństwo obecnie nabiera szczególnego znaczenia, dlatego przygotowaliśmy wydarzenie, które ma przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do zgłębiania wiedzy w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych i do podejmowania tej ścieżki kształcenia. Biorąc udział w Cybertronie uczniowie mają możliwość rozwoju informatycznych zainteresowań pod okiem ekspertów. Jest to również świetna okazja do nawiązania nowych relacji z rówieśnikami – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Wydarzenie odbyło się we współpracy z czeskim regionem Kralovohradeckim. W ramach kooperacji organizowane są konkursy edukacyjne oraz wymiany uczniów obu regionów.


- Bardzo się cieszę, że możemy współpracować z Dolnym Śląskiem organizując Cybertron. To bardzo ważne wydarzenie mające na celu ochronę naszego cyberbezpieczeństwa w przyszłości. Cieszymy się, że możemy przygotować uczniów na nadchodzące czasy i zorganizować wymianę międzynarodową - mówi Arnošt Štěpánek Zastępca Hetmana Kraju Kralovohradeckiego.


W zawodach wzięło udział dziesięciu uczniów z dolnośląskich szkół oraz dziesięcioro uczniów z Kraju Kralovohradeckiego, którzy okazali się najlepsi w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach. 5 polsko-czeskich drużyn zdobywało wskazówki rozmieszczone na terenie wrocławskiego kampusu i starało się utrzymać integralność infrastruktury krytycznej.


- Jesteśmy uczelnią techniczną, która uczy etycznych aspektów oraz obrony przed cyberniebezpieczeństwami, dlatego zadania są w charakterze tzn. Blue Teamu, czyli zespołu broniącego infrastruktury, czy usług przed zagrożeniami. Zadania są z szerokiego zakresu cyberbezpieczeństwa poczynając od analizy ruchu sieciowego, poprzez logi systemowe do usług oraz rozwiązywania incydentów jak np. zaszyfrowanie maszyn – tłumaczy dr inż. Mateusz Tykierko, kierownik Wrocławskiego Centrum Sieciowo – Superkomputerowego PWr.


Rywalizacja została podzielona na dwie części. Najpierw uczestnicy brali udział w grze terenowej, w trakcie której  musieli odnaleźć ukryte na terenie kampusu PWr hasła i instrukcje. Wskazówki przydały się w kolejnym etapie, czyli części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem.


Etap informatyczny składał się z kilku zadań typu CTF (Capture the flag) z zakresu m.in. sieciowości, kryptografii czy bezpieczeństwa stron sieciowych. Celem graczy było pokonywanie cyfrowych przeszkód i znalezienie określonego ciągu znaków.


- W polsko-czeskich zawodach informatycznych Cybertron, które przygotowywali wydziałowi informatycy, ale i studenci z naszego Koła White Hats i uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr – uczniowie, gracze są najważniejsi.  Na Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr przychodzi młodzież ze szkół średnich, bardzo różnych i z całego kraju, podejrzewam, że w Czechach jest tak samo. Na dobrych uczelniach wybieramy najlepszych spośród nich. Tylko tacy się dostają, bo najczęściej jest ileś osób na jedno miejsce – mówi prof. Andrzeja Kucharskiego, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. - Obecność tych młodych ludzi na Cybertronie odwraca tę sytuację. Mamy tutaj ludzi, którzy – mam nadzieję - wybiorą sobie nas, jako miejsce do studiowania. Szczerze mówiąc liczę na to i zachęcam – studiujcie u nas – dodaje prof. Kucharski.


Zwycięzców poznaliśmy w niedzielę, 23 października. Najlepszy okazał się niebieski team w składzie:
•    Wojciech Szydło Wrocław
•    Danylo Kharchenko Wrocław
•    Mykola Bondar Czechy
•    Lukáš Hájek Czechy


Pierwszym etapem Cybertronu było przeprowadzenie na początku października dolnośląskich eliminacji. 48 dwuosobowych zespołów rywalizowało na wirtualnym serwerze, o jak najszybsze rozszyfrowanie cyberzagadek. Wyłoniono 5 zespołów finałowych. Najlepsi uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w czasie grywalizacji na Politechnice Wrocławskiej.
Finaliści to uczniowie dolnośląskich szkół:


1.    Technikum nr 10 we Wrocławiu
2.    Zespół Szkół w Strzegomiu
3.    Elektroniczne Zakłady Naukowe Technikum Nr 10 i Liceum Ogólnokształcące Nr 6 we Wrocławiu
4.    Technikum Akademickie W Legnicy
5.    Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości
Organizatorem eliminacji było stowarzyszenie Startup Founders pracujące pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.Na początku listopada młodzież spotka się ponownie na czeskich rozgrywkach w Dvůr Králové nad Labem.