rozmiar czcionki: A | A | A

Za nami Dożynki Wojewódzkie w Udaninie

09.09.2022 13:49 13:49

Uroczyste, wojewódzkie obchody Święta Plonów – Dożynki Wojewódzkie odbyły się w tym roku w Udaninie. Spotkanie zgromadziło m.in. samorządowców, parlamentarzystów oraz przedstawicieli administracji rządowej. W obchodach uczestniczyła również Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Zarząd województwa reprezentowali marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałek Grzegorz Macko oraz Tymoteusz Myrda.

Dożynki to tradycyjne ludowe święto, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Każdego roku gromadzi rolników, ludzi związanych z wsią i pracujących na rzecz jej wszechstronnego rozwoju.


- Święto plonów pokazuje nam, jak odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Serdecznie dziękuję Dolnośląskim Rolnikom za Waszą ważną i ciężką pracę, dzięki której rozwija się nasz ukochany Dolny Śląsk - mówił marszałek Cezary Przybylski.


Uroczysta msza świętą rozpoczęła się o 12.00 w miejscowym kościele. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł ulicami Udanina na stadion, gdzie o 13.45 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. W programie znalazły się między innymi misterium chleba, konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz finał konkursu kulinarnego. Na stoiskach wystawienniczych podziwialiśmy dolnośląskie atrakcje i regionalne produkty żywnościowe. Oprawę muzyczną zapewniły Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi „Głogów” oraz Zespół Pieśni i Tańca Wrocław.


- Obszary wiejskie to z jednej strony  rolnictwo i wszelkiego rodzaju inwestycje w rozwój społeczności lokalnych, ale to przede wszystkim kultura wiejska, w którą inwestujemy jako Samorząd Województwa. Podczas dożynek wojewódzkich możemy bliżej poznać obszary wiejskie - produkty lokalne i ludzi, którzy stoją za naszym bezpieczeństwem żywnościowym. Dziękuję Wójtowi Udanina i wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek - dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.