rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk na EXPO w Japonii

29.06.2025 15:04 15:04

W Osace trwa największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne świata – Wystawa Światowa Expo 2025. Uczestniczą w niej przedstawiciele 161 krajów oraz 9 organizacji międzynarodowych. W tym gronie znalazł się również Dolny Śląsk, który prezentuje swoje walory w ramach pawilonu polskiego.

- Udział Dolnego Śląska w EXPO to nie tylko okazja do promocji na arenie międzynarodowej, ale także do budowania nowych kontaktów. Region chce pokazać się jako nowoczesne, innowacyjne i otwarte miejsce z bogatą historią oraz silnym zapleczem akademickim - mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.


„Polska - Dziedzictwo, które napędza przyszłość”
Polska prezentuje się jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, otwarci, wykształceni, oraz twórczy i odważni w swoich działaniach. We współczesnym świecie, w którym tradycja przenika się z innowacjami, najważniejsi są właśnie ci, którzy potrafią porozumiewać się uniwersalnym językiem emocji, kultury i zrozumienia. Taki jest właśnie Dolny Śląsk i jego mieszkańcy, których na światowej wystawie reprezentowali przedstawiciele zarządu województwa dolnośląskiego oraz władz Wrocławia.


- Od zawsze powtarzamy, że najcenniejszym zasobem Dolnego Śląska są jego mieszkańcy. Jesteśmy otwarci, odważni w działaniach i dzięki temu osiągamy sukcesy. Zależało nam na tym, aby goście EXPO mogli namacalnie doświadczyć tego co mamy najlepsze, stąd pomysł na spotkania, koncerty czy warsztaty rzemieślnicze. Dziś można powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę, a tysiące osób odwiedzających nasz pawilon na długo zapamięta Dolny Śląsk i Polskę - mówi wicemarszałek Michał Rado.


Udział Polski w wydarzeniu ma na celu wzmacnianie wizerunku na arenie międzynarodowej, nawiązanie nowych kontaktów gospodarczych oraz promocję polskiej nauki, kultury i turystyki. Za realizację projektu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Nasz udział w tym wydarzeniu był ważnym elementem kończącej się właśnie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.


Dolny Śląsk na EXPO
- EXPO to najważniejsze wydarzenie kulturalno-gospodarcze na świecie. Prezentujemy tu walory Dolnego Śląska, ale jesteśmy również wspólnie z naszym partnerem, czyli miastem Wrocław. Chcemy pokazać nie tylko nasze atuty regionalne, ale podkreślić też co ma do zaoferowania stolica naszego województwa – mówi Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa dolnośląskiego. - Pokazujemy tu m.in. piękno ceramiki bolesławieckiej – ikony polskiego, ale przede wszystkim dolnośląskiego rzemiosła artystycznego, która tu w Japonii jest niezwykle popularna – wyjaśnia Natalia Gołąb.


W ramach Tygodnia Województwa Dolnośląskiego na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, region zaprezentował swoje bogate dziedzictwo kulturowe poprzez warsztaty, koncerty i prezentacje artystyczne. Od 24 do 30 czerwca 2025 roku pawilon polski był przestrzenią prezentacji kultury Dolnego Śląska.


W programie znalazły się warsztaty ceramiki bolesławieckiej, podczas których uczestnicy poznawali m.in. technikę tradycyjnego stempelkowania ręcznie tworzonych naczyń. Muzeum Papiernictwa z Dusznik-Zdroju prowadziło zajęcia z produkcji papieru i origami, przybliżając sztukę papiernictwa. Odwiedzający mieli także okazję odkrywania legend i historii wrocławskich krasnali oraz podziwiania prezentacji rzeźby krasnala wrocławskiego ozdobionej wzorem bolesławieckim.


- Są z nami m.in. przedstawiciele Muzeum Papiernictwa – instytucji, która odwołuje się do tradycji niezwykle istotnych tutaj w Japonii. Pamiętajmy, że papier w Europie ma kilkaset lat tradycji, a w tej części świata jest to znacznie dłużej. Cieszę się, że podczas Expo mamy okazję zaprezentować nasze doświadczenia związane z czerpaniem papieru i skonfrontować je z tym co przez wieki działo się w Japonii – mówi Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego. - Ale expo to nie tylko kultura, to przede wszystkim wielkie wydarzenie gospodarcze. Z doświadczenia wiemy, że ci którzy prezentują się tutaj zawsze mocno zyskują – dodaje.


Częścią oficjalnej delegacji Dolnego Śląska na Expo 2025 był również Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Medycy zaprezentowali m.in. warsztaty chirurgiczne, symulacje z interaktywnym fantomem oraz projekt powstającego Centrum Odkryć medycznych, gdzie doświadczenia naukowców mają się spotykać z wizjami przyszłości. Całość dopełniły koncerty artystów Narodowego Forum Muzyki, prezentujące różnorodność muzyczną regionu.


Wystawy światowe EXPO
To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata w piłce nożnej. Począwszy od pierwszej Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości – od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów.


Prefektura Osaka gości światową wystawę już po  raz drugi. Na teren Wystawy wybrana została sztuczna wyspa Yumeshima na wodach Zatoki Osaka w regionie Kansai w mieście Osaka. Wydarzenie jest okazją do przedstawienia światu najnowszych japońskich zdobyczy z zakresu m.in. transportu i nowych technologii. Jednym z symboli wystawy są latające taksówki oraz statki napędzane wodorem wykorzystywane do przewozu turystów. Wydarzenie było także  pierwszą w historii „bezgotówkową” Wystawą Światową, którą Japonia będzie chciała wykorzystać do upowszechnienia płatności elektronicznych. Hasło przewodnie Wystawy to „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”.