rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląskie Centrum Filmowe rozpoczyna współpracę z milickim Kinem Capitol

28.09.2023 10:58 10:58

Od października weekendowe seanse repertuarowe w milickim Kinie Capitol zaprogramuje Dolnośląskie Centrum Filmowe. Porozumienie w tej sprawie podpisał burmistrz Milicza Piotr Lech i dyrektorka DCF-u Magdalena Klich-Kozłowska.

W milickim kinie Capitol Magdalena Klich-Kozłowska - dyrektorka  Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz Sylwia Szydłowska-Małecka - dyrektorka Ośrodka Kultury w Miliczu, w obecności Krzysztofa Maja z zarządu województwa, podpisali porozumienie o współpracy. Jej celem jest wzbogacenie aktualnej oferty repertuarowej Kina Capitol.


- Nawiązanie współpracy z Kinem Capitol to dowód na to, że Dolnośląskie Centrum Filmowe jest instytucją, która aktywnie realizuje zadanie animowania kultury filmowej w regionie - mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.


Kino Capitol działa w obecnym kształcie już rok, ale jego historia sięga roku 1931. Wtedy kino w Miliczu zostało otwarte po raz pierwszy. Przetrwało II wojnę światową, komunizm i czasy PRL-u, ale ostatecznie zostało zlikwidowane w 1991 roku. Po latach powróciła idea odbudowania kina, które powstało od zera przy budynku Ośrodka Kultury.


- Cieszę się, że mogliśmy przywrócić kino Miliczowi. Udało się to dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego i środkom unijnym. Cieszę się, że dzięki temu włączamy się w sieć topowych kin i będziemy tu oglądać najlepsze produkcje - dodaje Piotr Lech, Burmistrz Milicza.


Dzięki zacieśnieniu współpracy, mieszkańcy Milicza i Doliny Baryczy będą mieli bieżący dostęp do filmów, które wchodzą na ekrany w większych kinach w całej Polsce. W październikowym repertuarze znalazło się kilka produkcji, które miały swoją premierę na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni: „Święto ognia”, „Doppelganger. Sobowtór”, „Zielona granica” czy polski kandydat do Oscara „Chłopi”.


- DCF chce wyrabiać nawyk regularnych wizyt w kinie bez konieczności odwiedzania większych ośrodków miejskich czy konsumowania kultury filmowej za pośrednictwem platform streamingowych – mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego.


DCF przy okazji tej współpracy podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu i programowaniu kin z podmiotem, który rozpoczyna działalność w tym obszarze po reaktywacji Kina Capitol.