rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląscy przedsiębiorcy zaprezentowali się podczas Targów For Decor&Home w Pradze

28.02.2022 10:39 10:39

Sześć firm z regionu miało okazję do pokazania swojej działalności oraz lokalnych produktów podczas trzech dni trwania największych w Republice Czeskiej targów dekoracji, szkła, upominków oraz akcesoriów dla domu i kuchni. Przedsiębiorcy do Pragi pojechali w ramach projektu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza realizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Targi For Decor&Home co roku cieszą się ogromną popularnością i są doskonałą okazją do spotkań dla profesjonalistów z Czech oraz innych krajów. W poprzedniej edycji wydarzenia brało udział prawie 140 wystawców z całego świata m.in. Chin, Niemiec, Austrii czy Polski. Targi zawsze odbywają się w najbardziej nowoczesnym centrum wystawienniczym w Pradze, są promowane w telewizji, radio, prasie i mediach elektronicznych. W tym roku w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele dolnośląskiego biznesu, którym w promocji pomagali radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


- Uczestnictwo w Targach For Decor&Home to dla przedsiębiorców z regionu niebywała szansa na nawiązanie współpracy gospodarczej z zagranicznymi kontrahentami. Jestem przekonany, że odbiorcy wydarzenia docenią wysoką jakość produktów wytwarzanych na Dolnym Śląsku, co wkrótce zaowocuje podpisaniem umów o współpracę – mówi Andrzej Kredkowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Podczas tegorocznej edycji Targów For Decor&Home w Pradze zaprezentowało się 6 dolnośląskich firm:
•    Kuźnia Artystyczna Estera,
•    Huta Julia,
•    Pierniki Wrocławskie,
•    Autorska Pracownia Ceramiki Artystycznej Beata i Roman Szynol,
•    Pracownia Ceramiczna Toczona,
•    Winnica 55-100.


- Powstające na Dolnym Śląsku lokalne produkty znane są ze swojej jakości i doceniane w wielu krajach na całym świecie. Jestem dumny, że przedsiębiorcy z regionu promowali siebie i całe województwo podczas tak popularnego w Czechach wydarzenia, jak Targi For Decor&Home w Pradze – mówi Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Udział firm z regionu w praskich targach został zrealizowany w ramach projektu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza finansowanego ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020.


- Celem projektu jest umożliwienie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom ekspansji na rynki zagraniczne. Otrzymują oni wsparcie merytoryczne i promocyjne oraz szansę pokazania się na przeróżnych międzynarodowych targach, wystawach czy konferencjach – tłumaczy Marzena Majdzik, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza zakłada w sumie kilkadziesiąt działań i wyjazdów na ważne wydarzenia na całym świecie. Przedsiębiorcy z regionu w ubiegłym roku wzięli udział w targach Sindex w Szwajcarii oraz EXPO2020 w Dubaju. W najbliższym czasie dolnośląskie firmy zaprezentują się także m.in. w Berlinie, Tokio, Los Angeles, czy Seulu.


W sobotę, ostatniego dnia targów, dolnośląskie stoisko odwiedził Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. Dolnośląska delegacja rozmawiała z nim między innymi na temat stosunków między Polską i Czechami.


- Coraz więcej Czechów wybiera się do Polski nie tylko po zakupy, ale również po to, aby odkrywać piękno naszego kraju. Dolny Śląsk to kluczowe miejsce, ponieważ jest najbliżej. To pierwszy cel czeskich wycieczek i ten bezpośredni kontakt bardzo pomaga zwalczać negatywne stereotypy, które wciąż istnieją na przykład w sferze historii – mówi Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.


Instytut Polski to miejsce zajmujące się działaniami z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej. Prowadzone są tam wystawy, odczyty, prelekcje, koncerty, a także promocja turystyki oraz polskiego dziedzictwa historyczno – kulturalnego w Czechach.