rozmiar czcionki: A | A | A

Co powstanie w miejscu szpitala im. Józefa Babińskiego?

22.05.2014 11:53 11:53

Kompleks zabudowy mieszkaniowo-usługowej o wielkomiejskim charakterze i wysokim standardzie rozwiązań architektonicznych – to plan nowego właściciela na zagospodarowanie terenu po byłym Wojewódzkim Szpitalu im. Józefa Babińskiego we Wrocławiu. Dziś, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego przekazał formalnie nieruchomość Marcinowi Misztalowi – Wiceprezesowi Zarządu firmy i2 Development, która w lutym br. kupiła działkę. W spotkaniu wziął też udział Zbigniew Maćków z firmy Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o., która zadba o projekt zagospodarowania terenu oraz Lilla Jaroń - Sekretarz Województwa Dolnośląskiego.

W ramach I fazy inwestycji planowane jest wykonanie ok. 270 mieszkań (w tym ok. 50 loftów), budynku biurowego oraz powierzchni usługowych. Planuje się również m.in. wykonanie mariny wraz z przestrzenią rekreacyjną nad rzeką i rewitalizację istniejącego założenia parkowego oraz przywrócenie świetności znajdującym się na zakupionym terenie zabytkom.


- Dzisiejsze spotkanie do wyjątkowy moment w historii tej pięknej nieruchomości w centrum Wrocławia. Jestem przekonany, że wyłonienie nowego właściciela sprawi, że działka odzyska dawny blask i będzie służyła mieszkańcom miasta. Już dziś z niecierpliwością oczekujemy na efekty prac pracowni projektowej i trzymamy kciuki za sprawną realizację inwestycji - mówił w trakcie spotkania Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Teren po byłym Wojewódzkim Szpitalu im. Józefa Babińskiego we Wrocławiu to atrakcyjna działka o powierzchni ponad 2,6 ha wraz z 13 budynkami. Zlokalizowana przy pl. Jana Pawła II nieruchomość w lutym br. została sprzedana za ponad 35 milionów 800 tysięcy złotych wrocławskiej firmie i2 Development Sp. z o.o. Był to trzeci przetarg ustny nieograniczony a cena osiągnięta w przetargu była o ponad 5 milionów złotych wyższa od wyceny rzeczoznawcy majątkowego.


Wcześniej, od czasu likwidacji szpitala w 2008r., teren ten należał do samorządu województwa dolnośląskiego. Położona w centrum Wrocławia działka jest pod opieką konserwatora zabytków. Pierwsze zabudowania na tym terenie powstały jeszcze w XVI w. Obszar jest fragmentem zespołu historycznego Stare Miasto. Zachowały się tu relikty zabytkowej architektury obronnej tj. mury obronne, unikalne fragmenty bastionu kleszczowego z XVI w. oraz kazamaty z XVIII w., które początkowo były mieszkaniami dla załogi twierdzy, a potem służyły jako arsenał wojskowy i szpital dla więźniów.