rozmiar czcionki: A | A | A

600 tysięcy zł dla Dolnośląskich Klubów!

18.06.2024 15:08 15:08

Dolnośląska Gala Sportu Młodzieżowego to wydarzenie podsumowujące współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku. Blisko 100 klubów sportowych otrzymało z rąk Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Wojciecha Bochnaka nagrody za szczególne osiągnięcia.

Ważną ideą przyznawania nagród za wyniki w szkoleniu sportowym jest wyrównywanie szans. Wielosekcyjne kluby z dużych miast mają o wiele większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, partnerów czy sponsorów, a także otrzymują wyższe dofinansowania. Dlatego Województwo Dolnośląskie od lat dba o to, by na równi wspierać kluby zarówno z większych miast, jak i te z mniejszych miejscowości, które również wykonują bardzo dobra pracę szkoleniową, i z których równie często wywodzą się przyszli mistrzowie Polski, Europy czy świata.


- Chcieliśmy podziękować młodym sportowcom, trenerom oraz przedstawicielom klubów sportowych, które szczególnie wyróżniły się w sportowej rywalizacji.  Województwo Dolnośląskie od wielu lat wspiera dolnośląskie kluby prowadzące w najbardziej efektywny sposób szkolenie sportowe wśród dzieci i młodzieży. Nagrody są formą podziękowania i mam nadzieję, że umożliwią one lepsze przygotowanie młodych sportowców do kolejnych zawodów – wyjaśnia Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Nagrody wręczono 86 klubom sportowym, co w łącznej klasyfikacji dało IV miejsce naszemu województwu w skali całego kraju. W siedmiu dyscyplinach sportowych: biathlonie, orientacji sportowej, piłce nożnej mężczyzn, pływaniu artystycznym, sportach saneczkowych, sportach wrotkarskich oraz strzelectwie sportowym Województwo Dolnośląskie jest najlepsze w kraju. Ponadto w 18 innych dyscyplinach Dolny Śląsk znalazł się w pierwszej trójce najlepszych w Polsce. Te wyniki pokazują, że warto inwestować w sport także w małych ośrodkach.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży dobiegła końca


Tego samego dnia odbyło się także zakończenie XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych Dolny Śląsk 2024. Blisko 3 tysiące zawodniczek i zawodników rywalizowało przez ponad 2 miesiące w 14 dyscyplinach. Zawody rozgrywane były w jedenastu miejscowościach w naszym regionie.


Pierwsze miejsce zajęło Województwo Mazowieckie, drugie Województwo Wielkopolskie, a na trzecim uplasowało się Województwo Śląskie. Zawodnicy z Dolnego Śląska zajęli czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. To ogromny sukces, ponieważ z roku na rok naszym zawodniczkom i zawodnikom idzie na tej imprezie coraz lepiej. Dla porównania 2023 roku w klasyfikacji medalowej nasz region był na piątej pozycji.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych to ogromne przedsięwzięcie, które po dziesięciu latach przerwy wróciło na dolnośląskie areny sportowe. Zawody te rozgrywa się corocznie, a adresowane są one do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całego kraju. Impreza organizowana jest od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe, w których udział biorą dzieci i młodzież w kategorii wiekowej juniora młodszego oraz juniora.  Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest równoznaczna z rywalizacją o tytuły mistrzów Polski. Przeprowadza się ją w trzech blokach: letnim, zimowym i halowym. W 2025 roku gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych będzie województwo podlaskie.


LISTA NAGRODZONYCH