rozmiar czcionki: A | A | A

100 lat relacji dyplomatycznych z Luksemburgiem

14.12.2021 15:03 15:03

Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego wraz z ambasadorem Paulem Schmitem otworzyli wystawę z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Luksemburgiem. W spotkaniu uczestniczył również Krzysztof Bramorski - Konsul Honorowy Luksemburga we Wrocławiu.

18 kwietnia 1921 roku hrabia Władysław Sobański złożył listy uwierzytelniające na ręce Wielkiej Księżnej Szarlotty, tym samym inicjując trwające do dziś oficjalne relacje dyplomatyczne między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga.


Z okazji obchodów setnej rocznicy tego wydarzenia, mieszkańcy Dolnego Śląska od wtorku mają możliwość zapoznania się z wystawą poświęconą wzajemnym relacjom Polski i Luksemburga. Wystawa plenerowa pojawiła się na ogrodzeniu wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego i jest dostępna dla spacerowiczów. Plansze prezentują fakty i anegdoty, które są symboliczne dla wspólnej historii obu krajów.


- Dolny Śląsk i Luksemburg łączy historia oraz współczesne kontrakty gospodarcze, ale to nie wszystko. Wrocław, stolica naszego regionu, był Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku, a luksemburskie Esch-sur-Alzette otrzyma ten zaszczytny tytuł wraz z litewskim Kownem już w przyszłym roku. Mam nadzieję, że prezentowana wystawa będzie impulsem do zacieśnienia współpracy na wielu polach oraz świetną okazją do wzajemnej promocji kultury i turystyki – mówił Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Na Dolnym Śląsku kryją się pamiątki wspólnej historii obu narodów. W Lubiążu znajduje się grób obywateli luksemburskich, którzy byli więźniami nazistowskiego obozu pracy przymusowej w tamtejszym klasztorze cysterskim podczas II wojny światowej. Obecnie oba kraje stawiają na silną współpracę gospodarczą. W planach na przyszły rok jest realizacja misji gospodarczej oraz udział w Dniu Europy.