rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk i Nordland nawiązały współpracę

21.03.2024 12:09 12:09

Akwakultura, wspólne badania i rozwój, a także edukacja i turystyka to najważniejsze obszary kooperacji Dolnego Śląska i norweskiego Okręgu Nordland. Umowę o międzyregionalnej współpracy podpisali dziś marszałek Cezary Przybylski oraz Svein Øien Eggesvik – Przewodniczący rządu Okręgu Nordland.

Cieszę się, że kontakty zagraniczne Dolnego Śląska rozszerzamy o jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie i naukowo obszar Norwegii – Okręgiem Nordland. Partnerstwo miedzy naszymi regionami wywodzi się z kontaktów gospodarczych, ale widzimy, że może nas łączyć dużo więcej jak np.: kultura, turystyka, edukacja i środowisko – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Najważniejszymi obszarami przyszłej współpracy obu regionów będą produkcja żywności wysokiej jakości, ochrona środowiska i rybołówstwo oraz kultura. Istotne są również kontakty w zakresie szkolnictwa wyższego, turystyki i wzajemnej promocji. Kluczowy element współpracy to z pewnością wykorzystanie środków finansowych pochodzących z funduszy Norwegii, Polski i Unii Europejskiej.


- Nordland i Dolny Śląsk mogą znacząco skorzystać na współpracy. Mamy wiedzę, mamy ludzi i zasoby. Dzięki bliskiej i efektywnej współpracy możemy wiele osiągnąć, wystarczy tylko lepiej się poznać, zarówno poprzez politykę, administrację, środowisko akademickie, jak i współpracę pomiędzy firmami – mówi Svein Øien Eggesvik – Przewodniczący rządu Okręgu Nordland.


Dolny Śląsk jest zainteresowany rozwojem i budową gospodarki zajmującej się nowoczesną i ekologiczną produkcją żywności. Samorządowa spółka Stawy Milickie kultywuje wielowiekowe tradycje hodowli ryb, która stanowi dziś ważną część regionalnej gospodarki. Z tego względu podczas wizyty delegacji norweskiej dużą wagę przywiązano do rozmów z dolnośląskimi przedstawicielami branży producentów żywności.


Dodatkowo, norweskie miasto Bodø jest gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2024. O wrocławskich doświadczeniach przy organizacji tego wydarzenia w 2016 roku opowiadał członek zarządu województwa Krzysztof Maj, który wówczas nadzorował przebieg wydarzeń organizowanych w stolicy Dolnego Śląska.


Nordland to nadmorski region obejmujący ponad 18 000 wysp. Liczy około 250 tysięcy mieszkańców i 41 gmin, z których połowa ma poniżej 3000 mieszkańców. Prężnie działa tam przemysł, który w 100% opiera się na energii odnawialnej pochodzącej głównie z wody. W mieście Andøya, najdalej na północ suniętym skrawku Nordland, budowany jest port kosmiczny. W przyszłości da on możliwość wysyłania satelitów w przestrzeń kosmiczną z terenu Europy.