rozmiar czcionki: A | A | A

Źródła geotermalne przyszłością Dolnego Śląska

06.06.2012 14:50

6 czerwca w urzędzie marszałkowskim zostało podpisane trójstronne porozumienie w przedmiocie współpracy dla wykorzystania potencjału geotermicznego Sudetów do celów energetycznych i leczniczych pomiędzy: KGHM Polska Miedź S.A., Politechniką Wrocławską oraz Województwem Dolnośląskim. List intencyjny podpisali: członek zarządu województwa Jerzy Tutaj, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Herbert Wirth oraz rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski.

Porozumienie o współpracy jest pierwszą inicjatywą zarządu województwa w zakresie wykorzystania zasobów złóż wód geotermalnych i innych złóż mineralnych. Perspektywa ta pozwoli na wykorzystanie zidentyfikowanych w ramach programu możliwości, m.in. w zakresie źródeł energii zapewniających lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz turystyki uzdrowiskowej, opartej na zasobach geotermalnych oraz uczynienia z nich bieguna rozwojowego regionu w wieloletniej perspektywie. Proponowana inicjatywa wpłynie ponadto na zwiększenie jakości badań geologicznych i eksploatacyjnych w sferze nauki i praktyki gospodarczej.

 

Energia geotermalna to energia wnętrza Ziemi skumulowana w skałach i wodach podziemnych. Wody termalne regionu sudeckiego związane są ze strefami spękań w skałach krystalicznych, największym problemem jest sprecyzowanie przebiegu takich stref. Stąd konieczność poniesienia nakładów najpierw na badania geologiczno-geofizyczne w celu lokalizacji stref z wodami nadającymi się do wykorzystania, a następnie przeprowadzenie prac poszukiwawczych i odwiertów. W związku z tym, ze rozpoznanie i zagospodarowanie wód termalnych wymaga znacznych nakładów na badania geofizyczne oraz prace wiertnicze – współpraca w tym zakresie trzech ważnych podmiotów, stanowi istotny wkład intelektualny i finansowy. Identyfikacja obszarów perspektywicznych co do eksploatacji wód termalnych, wiąże się z wykonaniem głębokich odwiertów poszukiwawczych, o głębokości kilku kilometrów. Przewidywany koszt wierceń szacuje się na ok. 40 mln zł. Największe perspektywy wykorzystania wód termalnych zlokalizowanych w regionie sudeckim, ze względu na ich cechy, wiąże się z ciepłownictwem (bezpośrednie wykorzystanie energii wód termalnych jako energii cieplnej), z balneoterapią i rekreacją.

 

Dotychczasowe analizy potwierdziły występowanie ujęć wód termalnych, w związku z tym, kolejnym etapem będzie udokumentowanie potencjału poprzez połączenie wspólnych działań KGHM Polska Miedź S.A., czołowego polskiego przedsiębiorstwa legitymującego się olbrzymim doświadczeniem w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych, Politechniki Wrocławskiej, jako wiodącej uczelni technicznej w kraju posiadającej odpowiedni potencjał badawczy do określenia możliwości wykorzystania zasobów geotermicznych Sudetów oraz województwa dolnośląskiego, które zamyka klamrą wspólne działania.
Realizacja przedmiotu współpracy odbędzie się w trzech fazach: 
- Wykonanie prac studialnych tj. tzw. „Studium geologiczno- hydrologiczno- geofizycznego” dla obszarów o największych perspektywach, wybranych na podstawie stanu dotychczasowej wiedzy
- Opracowanie założeń do projektu wiercenia/wierceń poszukiwawczo-udostępniających  z wykorzystaniem kompleksowych badań geofizycznych, które pozwolą na doprecyzowanie lokalizacji wiercenia
- Opracowanie projektu realizacji wiercenia poszukiwawczego w wytypowanym rejonie w przypadku uzyskania pozytywnych wyników fazy drugiej

 

Samorząd województwa widzi ogromną szansę w przyszłym zagospodarowaniu wód termalnych. Z jednej strony rozwój turystyki, w tym uzdrowiskowej, jako jednej z ważnych determinantów rozwoju gospodarczego regionu, m.in. starzejące się społeczeństwo- możliwość przyciągania coraz szerszej rzeszy turystów z całej Europy przy zapewnieniu odpowiedniego standardu usług medyczno- uzdrowiskowych, z drugiej- wykorzystanie potencjału wód geotermalnych jako niekonwencjonalnego źródła energii, co jest istotne przy zmniejszających się zasobach tradycyjnych i zaostrzaniu wymogów środowiskowych ich pozyskiwania. Dla naukowców Politechniki Wrocławskiej jest to niezwykle bogate pole badawcze ze względu na możliwość badań pilotażowych dotyczących metod pozyskiwania energii elektrycznej z wnętrza ziemi (wykorzystanie różnicy temperatur w złożach) oraz wprowadzenia nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, co z punktu widzenia ekonomii pozwoli na duży krok w przyszłość.