rozmiar czcionki: A | A | A

Zielona energia dla Polski

26.04.2012 12:44

„Przyszłość zielonej energii w Polsce – Fotowoltaika - kierunki rozwoju” – to hasło konferencji, którą dzisiaj na Politechnice Wrocławskiej otworzył wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Konferencja promuje zwiększanie wykorzystania i pozyskiwania energii słonecznej w oparciu o najnowsze technologie. Fotowoltaika (przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną) jest uznawana za najbardziej przyjazną środowisku technologię wytwarzania energii elektrycznej. Produkcja i pozyskiwanie energii elektrycznej przez systemy ogniw słonecznych nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, nie emituje do środowiska naturalnego szkodliwych gazów, odpadów i nie jest źródłem hałasu. Fotowoltaika w ciągu ostatnich pięciu lat przeżyła intensywny rozwój, najwięcej paneli fotowoltaicznych instaluje się w Niemczech (24 700 MW mocy paneli słonecznych).

 

Aby zapewnić rozwój tej dziedzinie przemysłu konieczny jest dalszy rozwój fotowoltaiki — większa aktywność w sferze badawczo – rozwojowej, zwiększanie potencjału firm produkcyjnych oraz budowa systemów fotowoltaicznych – dużych i małych elektrowni słonecznych i systemów zintegrowanych z budynkami.

 

Organizatorami wydarzenia są Global Service M&A, Politechnika Wrocławska, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Celem konferencji jest zintegrowanie środowisk biznesowego, naukowego, samorządowego w celu promowania innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań, zgodnych z dyrektywami Unii Europejskiej.

 

***

 

Kraje Unii Europejskiej są w 50% zależne od dostaw surowców i paliw energetycznych z importu. Prognozy wskazują na to, iż w 2030 roku zależność ta może wzrosnąć nawet do 70%  z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na energię. 45% importowanej ropy naftowej pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu. 40% gazu ziemnego pochodzi z  Rosji.
W 2010 roku w stosunku do 2001 produkcja energii elektrycznej, oparta na wykorzystaniu gazu, zwiększy się o około 91%, a produkcja energii z biomasy wzrośnie o 32%. Według prognoz spadnie produkcja energii wytwarzanej z ropy naftowej o 42%, z węgla o 13%, w elektrowniach atomowych o 4% oraz w elektrowniach wodnych o 2%. Zmiany w strukturze paliw pierwotnych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej wynikają z planów redukcji emisji zanieczyszczeń, które w znacznych ilościach powstają podczas spalania węgla i ropy naftowej.