rozmiar czcionki: A | A | A

Zakończyła się VI Konferencja "Góry otwarte dla wszystkich"

28.08.2023 08:18

W dniach 24-25 sierpnia 2023r. odbyła się VI Konferencja "Góry otwarte dla wszystkich" zorganizowana przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, którego prezesem jest Stanisław Schubert. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał, Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, który także objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Wśród zaproszonych gości i prelegentów znalazła się liczna delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wśród nich byli: Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds.osób z niepełnosprawnościami, Jerzy Komorowski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Bogusława Kulińska, dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Tomasz Sługocki, koordynator ds. dostępności.

W Jeleniej Górze był także Jerzy Pokój, były przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, związany w szczególny sposób z górami. W konferencji uczestniczyli także samorządowcy z Jeleniej Góry,  Szklarskiej Poręby, powiatu karkonoskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Nie mogło zabraknąć także reprezentantów Karkonoskiego Parku Narodowego i PTTK. Jednymi z ważniejszych postaci byli także Krzysztof Michalkiewicz, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz dyrektor dolnośląskiego Oddziału PFRON, Agnieszka Kalinowska.


- Rozwój turystyki górskiej dedykowanej osobom z niepełnosprawnościami jest dla nas szczególnie ważny. Od wielu lat wraz z zarządem województwa realizujemy mnóstwo inicjatyw związanych z turystyką dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przykłady to utwardzona ścieżka na Śnieżkę czy inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe, np. Fundację Ładne Historie, Stowarzyszenie Progres czy wreszcie Fundację Imago. Dostrzegamy niebagatelną rolę trzeciego sektora, który działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami w obszarze turystyki włączającej. Wiele projektów zrealizowanych wspólnie z samorządem województwa jest przykładem na to, że głos środowiska organizacji pozarządowych jest dla nas ważny - podsumowuje Cezary Przybylski marszałek Dolnego Śląska.


Poza częścią konferencyjną odbyła się także prezentacja sprzętu specjalistycznego, panel beneficjentów turystyki społecznej oraz prezentacja oferty szkoleniowej asystenta turystycznego osób z niepełnosprawnościami.


- Podczas konferencji odbył się panel marszałków i przedstawicieli samorządów. Po nim odbyła się dyskusja z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Byli to eksperci związani z turystyką wytchnieniową i włączającą. Ngo to najlepszy barometr potrzeb środowiska osób z niepełnosprawnościami i dlatego z uwagą wsłuchujemy się w ten bardzo ważny głos. Chciałbym zauważyć, że wiele działań skierowanych jest na rozwój dostępności. W tym roku udało nam się wydać przewodnik "Dolny Śląsk dla każdego", który pokazuje 10 przykładowych tras turystycznych dedykowanych dla osób: ze szczególnymi potrzebami. Są to m.in. osoby z niepełnosprawnościami, rodzice z małymi dziećmi czy seniorzy. Przewodnik został wydany w formie papierowej, audiobooka i aktywnego PDF-a. W ślad przygotowana została kampania informacyjna dotycząca turystyki dla osób ze szczególnymi potrzebami - mówi Paweł Parus pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.


W ostatni dzień konferencji miało miejsce zwiedzanie Szklarskiej Poręby i Karpacza, aby naocznie przekonać się o dostępności szlaków turystycznych.


Podczas konferencji wręczono statuetki "Człowieka Gór 2023". Uroczyście wręczył je marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski. Dwudniowe obrady zostały  profesjonalnie przygotowane przez pracowników Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze i spełniły oczekiwania uczestników. Ważne, że głos środowiska i ekspertów oraz merytoryczne wypowiedzi posłużą w przyszłości do realizacji kolejnych inicjatyw związanych z turystyką włączającą. Z pewnością samorząd województwa dolnośląskiego, w ramach którego przyjechała liczna delegacja Urzędu Marszałkowskiego była wyraźnym wskazaniem, że zagadnienia związane z turystyką osób ze szczególnymi potrzebami są dla nas bardzo istotne.