rozmiar czcionki: A | A | A

Zakończenie obchodów reymontowskich na Dolnym Śląsku

22.12.2015 11:45

Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, wziął udział w uroczystościach podsumowania „Obchodów Reymontowskich 2014/2015”.

14 grudnia w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy odbyła się konferencja „Nieprzemijające wartości narodowe, moralne i estetyczne na stronicach dzieł Władysława Stanisława Reymonta”, której organizatorem był Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Kuratorium Oświaty oraz OKiS we Wrocławiu. Konferencja zgromadziła wielu znakomitych znawców twórczości Reymonta – m.in. prof. Franciszka Ziejkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz prof. Leszka Pułkę z Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawicieli Muzeum Niepodległości i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego z Warszawy, a także nauczycieli i uczniów dolnośląskich szkół reymontowskich.

W ciągu całego roku na Dolnym Śląsku odbył się szereg imprez kulturalnych i edukacyjnych związanych z postacią Władysława St. Reymonta, chociażby otwarcie dwóch wystaw: Wieś polska w malarstwie i Chciałem odbudować polską duszę. W hołdzie Władysławowi Stanisławowi Reymontowi, kilka szkół i bibliotek przyjęło imię pierwszego Noblisty Polski Niepodległej, odbywały się konkursy wiedzy o twórczości autora „Chłopów”, a młodzież miała możliwość uczestniczenia w warsztatach reymontowskich.

Wszystkie te działania stanowić miały hołd dla pierwszego Noblisty Polski Niepodległej, związany z 90-tą rocznicą śmierci i niedawną 90-tą rocznicą przyznania mu literackiej Nagrody Nobla. Uroczyste centralne podsumowanie Obchodów Reymontowskich miało miejsce w Warszawie, dokąd z Dolnego Śląska udała się pięćdziesięcioosobowa delegacja. W jej skład wchodziły m.in. delegacje szkół noszących imię W. St. Reymonta:

-Zespół Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie
-Gimnazjum w Pielgrzymce
-Szkoła Podstawowa w Uboczu
-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie
-Gimnazjum Publiczne w Kłodzku
-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach
-Szkoła Podstawowa w Rosochatej.

Dzieci i młodzież miały okazję zwiedzić Warszawę śladami Reymonta, zobaczyć, gdzie złożone zostało jego serce w kościele św. Krzyża. Na Cmentarzu Powązkowskim uformowany został orszak z honorowymi pocztami sztandarowymi na czele, po czym nastąpiły okolicznościowe przemówienia i delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobie Reymonta. Centralne obchody uroczystości miały miejsce w Muzeum Niepodległości. Dominik Kłosowski, z-ca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w urzędzie marszałkowskim opowiedział o inicjatywach reymontowskich na Dolnym Śląsku, z dr Tadeusz Samborski, który był Przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów Reymontowskich 2014/2015, otrzymał z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika medal Pro Masovia – za wybitne zasługi na rzecz rozwoju Województwa Mazowieckiego.