rozmiar czcionki: A | A | A

Z wizytą u górników

05.12.2011 14:10

Grudzień to dla górników czas tradycyjnych karczm piwnych i zabawy ku czci św. Barbary, ich patronki. W górniczym święcie pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni uczestniczył marszałek dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

fot. Józef Bukowski

Centralna Akademia obchodów Barbórki 2011 odbyła się w Sali Zbrojnej. Zasłużeni pracownicy KWB Turów udekorowani zostali odznaczeniami państwowymi, resortowymi i zakładowymi. Odznakę honorową „Zasłużony Pracownik Turowa" otrzymał także marszałek województwa.

Choć to tradycyjne święto górników przypada na czwartego grudnia, jego obchody odbywają się w różnych miejscach regionu zarówno przed, jak i po tym terminie. W Bogatyni świętowanie rozpoczęto już dwa tygodnie temu od spotkania z byłymi górnikami oraz z wyróżnionymi odznaką ‘Zasłużony Pracownik Turowa’. Wczoraj, w dniu patronki górników Świętej Barbary, odbył się przemarsz orkiestry górniczej ulicami Bogatyni i Zgorzelca, a dziś o godz. 6.00 rano, w towarzystwie dźwięków orkiestry, obudzili się mieszkańcy Zawidowa. Natomiast już za parę dni, bo 10 grudnia, na panie czeka tradycyjny Comber Babski, a panowie w tym czasie będą uczestniczyli w Karczmie Piwnej, czyli biesiadnym spotkaniu wszystkich osób związanych z górnictwem.

Tegoroczna Barbórka odbywa się także na sportowo. Samochodowy Rajd Górników Turoszowskich i zawody wędkarskie na żwirowni Żarki nad Nysą już za nami. Sportowych, barbórkowych emocji dostarczą jeszcze trzy turnieje. 10 grudnia w Centrum Sportowym w Zgorzelcu zostanie rozegrany mecz piłki nożnej, a w Hali Sportowej ZSZ turniej siatkówki.  Część sportową zakończy 17 grudnia turniej bilardowy kobiet w Szkole Podstawowej nr 3 w Bogatyni.

***
12 mln ton węgla. Tyle właśnie roczne wydobywają górnicy Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Oddział KWB Turów jest nowoczesnym i perspektywicznym zakładem stosującym najnowsze osiągnięcia techniki. Jest przykładem przedsiębiorstwa o stuletniej historii, które modelowo potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Powierzchnia odkrywki wynosi 2487 ha. Proces technologiczny wydobycia oparty jest na czternastu koparkach wieloczerpakowych i trzech zwałowarkach połączonych ze sobą 72-kilometrowym układem ciągów wielkogabarytowych przenośników taśmowych tworzących układy transportowe. Układ technologiczny kopalni poddawany jest ciągłej przebudowie i modernizacji zarówno pod względem technicznym, jak i technologicznym wynikającym z warunków eksploatacji złoża i postępu technicznego w przemyśle.

www.kwbturow.pgegiek.pl

fot. Józef Bukowski
fot. Józef Bukowski