rozmiar czcionki: A | A | A

XXVII obrady Związku Województw RP

21.03.2014 12:02

Priorytety rozwoju polskich regionów w latach 2014 – 2020, a także współpraca w ramach planowanego I Forum Regionów Polski i Kazachstanu – to tylko niektóre z tematów poruszanych dziś w Karpaczu podczas XXVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP. W obrachach wraz z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierdem Dziekońskim udział wziął marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dzisiejsze obrady zainaugurowało przemówienie podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Marcina Kubiaka, który zaprezentował stan przygotowań Polski do nowej perspektywy unijnej, a także wskazał priorytety rozwoju polskich regionów w ciągu najbliższych sześciu lat.

Gościem specjalnym zgromadzenia ogólnego ZWRP w Karpaczu był J.E. Erik Utembajew, ambasador republiki Kazachstanu, który w swoim wystąpieniu przybliżył plany współpracy pomiędzy Polską i Kazachstanem w ramach planowanego Forum Regionów obu krajów.
 
W trakcie spotkania podpisane zostało również porozumienie o współpracy pomiędzy Związkiem Województw Rzeczypospolitej Polskiej, a Krajową Izbą Gospodarczą. Jest to kolejna inicjatywa związku, która ma wpływać na zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej województw, przez wspieranie aktywności izb gospodarczych oraz wpływanie na tworzenie polskiego i europejskiego prawa. Podpisany dokument zakłada również aktywne promowanie potencjału gospodarczego poszczególnych województw.

***
Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej został powołany w 2002 roku i jest dobrowolnym stowarzyszeniem wszystkich polskich województw. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów polskich regionów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. U podstaw jego powołania leżała potrzeba stworzenia wspólnego forum szerokich dyskusji i konsultacji w najważniejszych kwestiach dotyczących realizowania polityki rozwoju regionalnego.

Związek Województw RP ma swoich przedstawicieli m.in. w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komitecie Regionów UE i Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.