rozmiar czcionki: A | A | A

XXV- lecie Wydziału Nauk Społecznych

14.06.2013 13:20

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego ma już 25 lat. Z tej okazji jest gospodarzem dwudniowej międzynarodowej konferencji pt. „Współczesna teoria i praktyka badań w naukach społecznych i humanistycznych”. W panelach dyskusyjnych czterech Instytutów WNS uczestniczą profesorowie polskich oraz zagranicznych uczelni wyższych. Dr Jerzy Tutaj na ręce całej społeczności akademickiej złożył serdeczne wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia i wkład WNS Uniwersytetu Wrocławskiego w rozwój nauki.

Członek zarządu województwa aktywnie uczestniczył w panelach dyskusyjnych Instytutu Socjologii, Instytutu Politologii oraz Katedry Studiów Europejskich Wydziału Nauk Społecznych, wygłaszając referat pt. „Próba oceny niektórych polskich recepcji wniosków z namysłu Hannah Arendt nad fenomenem totalitaryzmu”. Wiele pytań ze strony prelegentów skierowanych do dr Tutaja dotyczyło również tematyki związanej z pracą Zarządu Województwa m.in. polityką regionalną, Strategią Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku, czy przyszłą perspektywą finansową Unii Europejskiej.

W swoim wystąpieniu dr Jerzy Tutaj przedstawił nie tylko ogromny wkład Hannah Arendt w teorie badań nad totalitaryzmem, ale również jej osobliwą charakterystykę mechanizmów kształtowania się władzy w XX wieku. Szczególną uwagę zwrócił na percepcję myśli Hannah Arendt w polskiej perspektywie, która powstawała w określonym czasie, tzn. podczas zmian systemowych zachodzących w kraju posttotalitarnym. Na zakończenie swojego wystąpienia dr Jerzy Tutaj w obszerny sposób przedstawił polskie publikacje, recenzje i komentarze zwłaszcza te, które kiełkowały w środowisku gdańskich liberałów z ich sztandarowym tytułem Przegląd Polityczny. Tym samym otworzył dyskusję nad dorobkiem Hannah Arendt, ale również nad modelem przyjmowanej demokracji we współczesnej Polsce.