rozmiar czcionki: A | A | A

XXII lata Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu

11.08.2013 22:52

Folklor w wydaniu brazylijskim, węgierskim, ukraińskim i polskim gościł w Strzegomiu już po raz 22. Międzynarodowy Festiwal Folkloru na Dolnym Śląsku to jedna z najpopularniejszych imprez folklorystycznych w Polsce i w Europie. Magia festiwalu zamienia na kilka dni „granitowe serce Polski” w wielką scenę napełnioną tańcem, śpiewem i radością. Mnóstwo zapierających dech w piersiach i dynamicznych występów, świetna publiczność, pogoda i na zakończenie efektowny pokaz pirotechniczny – tymi słowami można podsumować zakończoną 22. edycję festiwalu, w której uczestniczył dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Tradycją Międzynarodowego Festiwalu Folkloru jest zatańczenie poloneza przez władze miasta oraz kraje goszczące podczas tego strzegomskiego święta. W niedzielę 11 sierpnia br. Rynek tłumnie zapełnił się ludźmi, którzy z niecierpliwością i wielkim zaciekawieniem oczekiwali na to wydarzenie.


Publiczność zgromadzona na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu miała okazję wysłuchać sporej dawki muzyki Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką w wykonaniu znanego zespołu ZAKOPOWER.


Ostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru to mnóstwo atrakcji, zarówno dla tych starszych, jak i młodszych uczestników. W niedzielę odbywał się "Rynek Świata", podczas którego kraje prezentowały swoje najpopularniejsze potrawy.


Pomysł i idea powstania festiwalu zrodziły się w czasie organizacji imprez z okazji 750 – lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. Wtedy właśnie - w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne, z którymi „Kostrzanie” poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu oraz na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.