rozmiar czcionki: A | A | A

Wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami procesu realizacji NSRO 2007 – 2013

05.09.2013 13:08

Proces wydatkowania środków unijnych i realizacja Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia to tematy konferencji, która odbyła się dziś we Wrocławiu. Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – Instytucji Certyfikującej: Beata Pałucka - z-ca dyrektora w Departamencie Instytucji Certyfikującej, Instytucji Koordynującej, Marta Leśniak - z-ca dyrektora w Departamencie Koordynacji Programów Regionalnych i Cyfryzacji oraz przedstawiciele urzędów wojewódzkich. Konferencję otworzyli: członek zarządu województwa dolnośląskiego dr Jerzy Tutaj oraz wojewoda dolnośląskie Marek Skorupa.

- Cieszę się, że tym razem spotykamy się na we Wrocławiu na Dolnym Śląsku i tu możemy Państwa gościć. Jako jedyna Instytucja Zarządzająca na Dolnym Śląsku mieliśmy okazję współtworzyć agendę tego spotkania. Zależy nam, aby podczas spotkania wymienić się doświadczeniami dotyczącymi procesu wdrażania regionalnych programów operacyjnych, a przede wszystkim podyskutować i wspólnie zastanowić się nad kwestiami, które z uwagi na to, iż wielkimi krokami zbliżamy się do zamykania obecnego okresu programowania, są w tej chwili niezmiernie ważne i konieczne do rozstrzygnięcia –powiedział na wstępie dr Jerzy Tutaj.

Członek zarządu województwa dolnośląskiego zwrócił uwagę na odpowiednie tempo certyfikacji wydatków, które jest konieczne aby uzyskać pełną refundację środków z Komisji Europejskiej. Mamy świadomość tego, że szybkość wszystkich prac jest w tej chwili bardzo ważna ponieważ do przekazania są jeszcze duże kwoty z budżetu UE. Prowadzone są odpowiednie działania, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do beneficjentów, a następnie bezzwłocznie zostały ujmowane w deklaracjach wydatków do KE (dotychczas Dolny Śląsk otrzymał z KE refundację na około 70 % alokacji z EFRR).

Wszystkie odzyskane środki są na bieżąco monitorowane w każdym z priorytetów i podlegają bieżącej kontraktacji (w tym momencie mamy zakontraktowane ponad 90 % alokacji RPO WD). - Wszystkie wątpliwości pojawiające się na tym etapie są wnikliwie rozpatrywane. Najważniejsze jest to, aby szukać rozwiązań.  Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby wspólnie pochylić się dziś nad bieżącymi sprawami i  je przedyskutować – podsumował dr Tutaj.

Tematy poruszone podczas prezentacji IZ RPO Województwa Dolnośląskiego dotyczyły w dużej mierze doświadczeń w zakresie niestandardowych i szczególnie złożonych przypadków rozliczania przez IZ projektów realizowanych w ramach Programu. Zostały też zasygnalizowane pewne kwestie, które wymagają zaangażowania innych instytucji do prawidłowego ich rozwiązania.

Zaproszeni goście zapoznali się  z doświadczeniami szczególnego beneficjenta jakim jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który odpowiedzialny jest za wdrażanie Inicjatywy JEREMIE na Dolnym Śląsku (Dolny Śląsk przeznacza na realizację inicjatywy jedną z największych alokacji w kraju - ponad 400 mln zł - co daje nam drugie miejsce po Wielkopolsce na sześć województw, w których BGK wdraża instrumenty zwrotne) .