rozmiar czcionki: A | A | A

Wołów i Trzebnica o Strategii

26.11.2012 15:51

26 listopada br. odbyły się konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego z udziałem mieszkańców oraz samorządowców z powiatów w Trzebnicy i Wołowie. W obu spotkaniach Zarząd Województwa Dolnośląskiego reprezentował dr Jerzy Tutaj, który przedstawił główne założenia Strategii.

Projekt Strategii ma w zamierzeniu autorów realizować wizję „Blisko siebie – blisko Europy”. Będzie to możliwe poprzez postawienie w najbliższych latach na dalszy rozwój infrastruktury w regionie oraz podniesienie poziomu edukacji. Samorząd województwa przygotował w ramach projektu Strategii cel ogólny pt. „Nowoczesna gospodarka w atrakcyjnym środowisku” oraz osiem celów szczegółowych, których spełnienie będzie możliwe poprzez skupienie prowadzonych działań w sześciu kluczowych grupach zwanych mikrosferami. Ostateczna lista przedsięwzięć zostanie określona po przeprowadzeniu konsultacji społecznych projektu Strategii.


W spotkaniu w Trzebnicy, które otworzył Robert Adach, starosta trzebnicki, zgłoszono liczne uwagi do projektu Strategii. Wskazywano na strategiczną rolę drogi krajowej S5 dla rozwoju powiatu trzebnickiego oraz na konieczność budowy infrastruktury drogowej i kolejowej wzdłuż tego korytarza transportowego. Podkreślono konieczność wpisania tej inwestycji do Strategii jako jednej z kluczowych. Ponadto zwrócono uwagę, że samorządy terytorialne i przedsiębiorcy chcący skorzystać z funduszy unijnych wciąż jeszcze borykają się z trudnościami dotyczącymi skomplikowanej procedury. Postulowano uproszczenie procedur starania się o środki unijne w nowym okresie programowania. Ważna uwaga dotyczyła również przygotowania się regionu do lepszego wykorzystania środków unijnych i krajowych na budowę energetyki odnawialnej. Na koniec zgłoszono postulat ujęcia w Strategii ważnych dla obszaru trzebnickiego, ze względu na potencjał turystyczny, Wzgórz Trzebnickich.


Natomiast w Wołowie podczas konsultacji, które otworzył Marek Gajos, starosta wołowski, podkreślono, że należy położyć większy nacisk na współpracę transgraniczną, w tym na sformalizowanie wymiany pracowników pomiędzy województwem dolnośląskim a landami niemieckimi oraz postawienie na wymianę edukacyjną pomiędzy sąsiednimi krajami. Głównym tematem przewijającym się przez całą dyskusję była budowa i modernizacja infrastruktury drogowej i kolejowej na terenie województwa, która jest konieczna dla rozwoju takich obszarów jak powiat wołowski. Możliwość lepszego dojazdu do stolicy regionu daje szansę na znaczący spadek poziomu bezrobocia w Wołowie i okolicach.

 

Ponadto poruszono problem zrównoważonego rozwoju na terenie województwa i problemów ubogich gmin w zebraniu środków na udział w inwestycjach z wykorzystaniem funduszy unijnych. W tym kontekście zwrócono uwagę na rolę Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego finansowanego z budżetu województwa i wydatkowanych w ramach tego Funduszu środków. Sołtys Lubiąża zwrócił uwagę na problem niszczenia zabytków Lubiąża i potrzebę uwzględnienia lubiąskiego klasztoru w projekcie Strategii.