rozmiar czcionki: A | A | A

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego

04.07.2013 14:45

We Wrocławiu odbyło się posiedzenie zespołu do spraw ochrony zdrowia, polityki społecznej i bezpieczeństwa publicznego Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, podczas którego dyskutowano o sytuacji mieszkańców województwa w zakresie udzielanych świadczeń w oddziałach psychiatrycznych. W posiedzeniu udział wziął wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Zgodnie z zapisami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na każde 10 000 mieszkańców województwa powinny przypadać 4 łóżka w opiece psychiatrycznej. Na Dolnym Śląsku wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 3 łóżek/10 000 mieszkańców, co może powodować problemy z właściwym poziomem opieki w tym zakresie. Jednakże do stacjonarnych łóżek należy doliczyć również opiekę dzienną i środowiskową, a uwzględnienie wszystkim rodzajów opieki powoduje, że potrzeby mieszkańców województwa w zakresie psychiatrii są realizowane.


W latach 2008-2012 w Województwie Dolnośląskim wdrożono plan modernizacji stacjonarnych usług psychiatrycznych, co poprawiło jakość i dostępność usług dla mieszkańców. W tym czasie wyremontowano oddziały szpitali już udzielających świadczenia, a także stworzono nowe w Miliczu, Legnicy, Wałbrzychu, Sieniawce-Zgorzelcu, Kłodzku oraz we Wrocławiu.

Kolejnym punktem dyskusji była sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Od wielu lat szpital borykał się z problemami finansowymi z powodu niedofinansowania lecznictwa psychiatrycznego przez NFZ. Dodatkowo, w 2013 roku w szpitalu obcięty został kontrakt na leczenie neurologiczne, co jeszcze bardziej pogorszyło sytuację szpitala. Obecnie przeprowadzany jest w szpitalu program ratunkowy, który pozwoli na wygenerowanie oszczędności w kolejnych latach. Wszystkie planowane i wdrażane działania zmierzają do poprawy sytuacji szpitala i są koncentrowane na trzech priorytetach: zapewnieniu wysokiej jakości opieki dla pacjentów, utrzymaniu zatrudnienia dla personelu oraz z uwagi na przeprowadzone w szpitalu inwestycje dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego, zapewnieniu ciągłości działania szpitala.