rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta premiera Tillicha na Dolnym Śląsku

04.10.2012 15:39

Konferencja prasowa z marszałkiem Jurkowlańcem i prezesem Wirthem oraz zwiedzanie kombinatu KGHM w Lubinie – to najważniejsze punkty dwudniowej wizyty Stanislawa Tillicha, premiera Wolnego Państwa Saksonii na Dolnym Śląsku.

Tematem wokół którego skupiła się uwaga marszałka Jurkowlańca, premiera Tillicha i prezesa Wirtha była oczywiście kwestia ewentualnych inwestycji KGHM na terenie Wolnego Panstwa Saksonii. Badania geologiczne wskazują, że na terenie tego landu znajdować się mogą bogate złoża miedzi (okolice Spremberg, Weisswasser i do granicy z Polską). Lubińska spółka prowadzi tam obecnie prace badawcze. Zamknięcie pierwszego etapu prac poszukiwawczych spodziewane jest w marcu 2013r. Jeśli złoże okaże się opłacalne, wydobycie ruszy najwcześniej za kilka lat.  W piątek premier Tillich pojedzie do Lubina, gdzie zwiedzi najważniejsze obiekty należące do KGHM.

Poza kwestiami związanymi z wydobyciem miedzi premier Tillich i marszałek Jurkowlaniec omówili najważniejsze dla obu partnerskich regionów kwestie. Przypomnieli, że w maju 2012 roku wzięli udział w otwarciu biura łącznikowego Saksonii na Dolnym Śląsku. Zadaniem tej mieszczącej się na wrocławskim Rynku placówki, jest zbliżyć mieszkańców obu regionów i podnieść relacje naszego województwa i Saksonii na nowy, wyższy poziom.

Premier kraju związkowego Saksonia, Stanislaw Tillich, wrócił dziś z Warszawy, gdzie spotkał się m.in. z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego. Podczas spotkanie w Ministerstwie Kultury, premier Tillich odznaczył ministra Zdrojewskiego Orderem Zasługi Wolnego Kraju Saksonii.


***


Projekty realizowane wspólnie przez Dolny Śląsk i Saksonię:


Most Hradek – Zittau: umowę na budowę mostu na Nysie Łużyckiej podpisano w lipcu 2011 roku. Całkowity koszt przeprawy budowanej w ramach połączeń drogowych na terenie   Euroregionu Nysa to ok. 30 mln zł. Strona polska i niemiecka podzielą się proporcjonalnie kosztami budowy mostu.    

Program „Razem dla pogranicza”: urząd marszałkowski wspólnie z saksońskim ministerstwem ds. wewnętrznych rozpoczął w tym roku realizację wartego ponad milion euro projektu „Razem dla pogranicza”. Celem jest wspólne działanie zacieśnienie współpracy administracyjnej  na rzecz rewitalizacji miast i terenów powydobywczych, rozwoju obszarów wiejskich, oraz kwestie dotyczące transportu.


Wspólne Forum Gospodarcze: w październiku 2011 roku polscy i saksońscy samorządowcy, przedsiębiorcy, inżynierowie i specjaliści  w dziedzinie techniki energetycznej i techniki ochrony środowiska wzięli udział w VIII Polsko – Saksońskim Forum Gospodarczym. W tym roku Forum odbędzie się w Dreźnie, a temat przewodni to „Oszczędność energetyczna w budynkach”.