rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta marszałek Elżbiety Polak

09.04.2014 13:58

9 kwietnia gościem Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Jerzego Tutaja, członka zarząd województwa była Pani Elżbieta Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego. Robocze spotkanie było okazją do podsumowań wieloletniej współpracy regionów w dziedzinie kontaktów transgranicznych. Omówiono także stan przygotowań Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 w województwach i projekty drogowe realizowane na styku regionów.

Dolny Śląsk i Województwo Lubuskie od lat łączy sąsiedztwo i współpraca na pograniczu polsko-niemieckim. Wspólnie realizujemy Program Polska-Saksonia 2007-2013, w który zaangażowany jest podregion jeleniogórski i wałbrzyski po stronie dolnośląskiej oraz zielonogórski po stronie województwa lubuskiego. Dotychczas, w ramach programu zatwierdzonych zostało 140 projektów na łączną wartość dofinansowania 99,4 mln euro.


Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem nowego Programu Współpracy Transgranicznej, który realizowany będzie w latach 2014-2020 na pograniczu Polski i Saksonii. Obok podregionu jeleniogórskiego w województwie dolnośląskim w obszarze wsparcia Programu znajdować się będzie także powiat żarski z województwa lubuskiego.


Województwa Dolnośląskie i Lubuskie łączy też duża inwestycja drogowa – trasa S3. Droga prowadzi od portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy Polski, przez Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Zagłębie Miedziowe do południowej granicy z Czechami. Droga S3 stanowi fragment trasy międzynarodowej E65, leżącej w transeuropejskim korytarzu transportowym. Najdłuższy odcinek drogi ekspresowej S3 leży właśnie na terenie województwa lubuskiego. Odległość granicy województwa zachodniopomorskiego do granicy województwa dolnośląskiego po trasie S3 wynosi 184 km.


28 marca 2014 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął czwarty projekt Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Wersja została przekazana do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju celem weryfikacji jego zgodności z zapisami Umowy Partnerstwa. Uwagi jakie przekaże MIiR zostaną uwzględnione przed przekazaniem dokumentu do KE.


Dolny Śląsk wysłał już swój projekt Programu Operacyjnego do Komisji Europejskiej. Teraz KE ma 3 miesiące na zaproponowanie swoich uwag i w sumie sześć miesięcy na ostateczne przyjęcie Programu.