rozmiar czcionki: A | A | A

Wielki Finał Święta Województwa Dolnośląskiego

20.10.2023 14:58

W weekend 21 i 22 października, w godzinach od 11:00 do 17:30, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbędzie się wyjątkowa impreza. Dwudniowy piknik rodzinny to wielkie święto naszego regionu, które w jednym miejscu zgromadzi największe atrakcje Dolnego Śląska. Bogaty program wydarzenia skierowany jest do wszystkich mieszkańców i turystów – również tych najmłodszych.

- Jubileusz 25-lecia Województwa Dolnośląskiego to wyjątkowy czas, aby podkreślić naszą historię, regionalną tożsamość oraz jedność mieszkańców naszego pięknego Dolnego Śląska. Ciekawy program obchodów jubileuszu obejmuje liczne wydarzenia, między innymi Crystal Cup – wyścigi konne na wrocławskich Partynicach. Serdecznie zachęcam Państwa do udziału w tym wydarzeniu - zaprasza Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Weekend pełen wrażeń
W programie wydarzenia są koncerty, spektakle, warsztaty i animacje. Na scenie pojawią się między innymi jazzmani z Dixi Tiger’s Band oraz Cuban Latino Jazz, którzy rozgrzeją publiczność kubańską energią. Z kolei etniczne nuty towarzyszyć będą występowi Filharmonii Sudeckiej z zespołem Kosy. Muzycy zagrają utwory z albumu „Siew symfonicznie” i zaprezentują autorskie interpretacje pieśni z Dolnego Śląska.


Bogatą ofertę organizatorzy przygotowali również dla dzieci. Wraz z cyrkowymi animatorami mali Dolnoślązacy będą mogli spróbować swoich sił w chodzeniu po linie, na szczudłach czy w żonglowaniu. W cyrkowym miasteczku znajdą się też gry zręcznościowe i ogromne bańki mydlane. Rodziny zapraszamy również na dwa spektakle: „Bill Bombadill Show” oraz „Wesoły Cyrk Pana Pedro”. W sobotę dobrą zabawę będzie można połączyć z pomaganiem potrzebującym. Na terenie pikniku stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, dzięki czemu każdy chętny będzie miał możliwość zostać honorowym dawcą krwi. Drugiego dnia wiele emocji dostarczą widowiskowe wyścigi konne, w tym najdłuższa rywalizacja przeszkodowa sezonu – międzynarodowa gonitwa dla 5-letnich i starszych koni o Puchar Crystal Cup (5500 m).


Cudze chwalicie, swoje – poznacie!
Piknik rodzinny to również doskonała okazja, żeby lepiej poznać swój region. W strefie stoisk wystawienniczych pojawią się przedstawiciele dolnośląskich atrakcji turystycznych, zabytków oraz instytucji. Ponad 30 wystawców promować będzie swoją Małą Ojczyznę i zapraszać na warsztaty, gry, zawody i konkursy.


Wraz z reprezentacją Zamku Czocha, zwanego polskim Hogwartem, uczestnicy warsztatów zielarskich przygotują eliksiry o magicznej mocy. Chętni wykonają także swoje własne czarodziejskie różdżki. Na warsztaty z wykorzystaniem darów jesieni zapraszają przedstawiciele Karpacza. W ich strefie będzie się można również zmierzyć w Jesiennych Igrzyskach Dobrej Zabawy. Trudną sztukę kaligrafii zaprezentuje stoisko wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Muzeum Karkonoskie zaprosi Dolnoślązaków do artystycznego malowania na szkle. Z kolei włodarze Kłodzka przygotują roślinne warsztaty, z których każdy chętny wyjdzie z własnymi sadzonkami lub świecami z pszczelego wosku. A to tylko kilka wybranych propozycji! W ten weekend całe województwo spotka się w jednym miejscu.


Jak smakuje Dolny Śląsk?
Dla głodnych wrażeń kulinarnych nie zabraknie regionalnych przysmaków. Ponad 30 wystawców w strefie gastronomicznej promować będzie swoje produkty. Na stoiskach znajdzie się oferta dolnośląskich winnic, a o ich wyrobach opowiedzą przedstawiciele Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Posmakować będzie można również regionalnych pierników, miodów, swojskich wyrobów wędliniarskich, kiszonek i wielu innych pysznych produktów.


Wielkie obchody Święta Województwa Dolnośląskiego
W tym roku przypada 25-lecie województwa dolnośląskiego. To wyjątkowa rocznica i wyjątkowa jest też jej oprawa. Święto, które kalendarzowo wypada 16 października – w dniu św. Jadwigi, patronki regionu – trwa tym razem cały miesiąc, w każdym zakątku regionu. Z inicjatywy samorządu województwa dla mieszkańców i turystów przygotowano ponad 200 różnorodnych atrakcji: wydarzeń sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych.


– Dotychczasowe wydarzenia z okazji 25-lecia przyciągnęły tłumy mieszkańców, ale to nie koniec! Przed nami finał Święta Województwa na wrocławskich Partynicach. Chcemy wykorzystać jesienną aurę i zaprosić Dolnoślązaczki oraz Dolnoślązaków do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu w rodzinnym gronie. Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Pamiętajmy też, że Święto Dolnego Śląska trwa cały miesiąc, dlatego zapraszam również na pozostałe wydarzenia, które zostały zaplanowane aż do ostatniego dnia października – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Szczegóły dotyczące Święta Województwa można znaleźć na stronie: www.dolnyslask25lat.pl