rozmiar czcionki: A | A | A

Wieczór oscarowy filmu „80 milionów”

16.12.2012 18:32

Dziś w Dolnośląskim Centrum Filmowym zebrali się twórcy i bohaterowie filmu „80 milionów”, który ma szansę zdobyć Oscara jako najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Marszałek Rafał Jurkowlaniec życzył reżyserowi i aktorom sukcesu w walce o nominację do tej prestiżowej statuetki.

fot. Jarosław Sosiński

Samorząd naszego województwa przeznaczył na produkcję „80 milionów” 400 tys. zł. O tym, że film Waldemara Krystka będzie polskim kandydatem do Oscara 2013 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny, dowiedzieliśmy się we wrześniu br. Dziś w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się ceremonia podsumowująca produkcję obrazu oraz premierę filmu w Los Angeles. Na Sali obecni byli odtwórcy głównych ról oraz ich historyczne pierwowzory. Marszałek Jurkowlaniec życzył wszystkim zaangażowanym w produkcje filmu sukcesu w walce o Oscara.


Czy tak się stanie, okaże się już 21 grudnia. Wtedy dowiemy się czy „80 milionów” trafi na tzw. „krótką listę” 9 filmów, które walczyć będą o ostateczne nominacje. Listę nominowanych tytułów, artystów i twórców amerykańska Akademia Filmowa ogłosi 15 stycznia. Ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się 24 lutego w Hollywood.


Do tej pory nominacje do najważniejszej amerykańskiej nagrody filmowej udało się wywalczyć zaledwie dziewięciu polskim tytułom. Dotąd jednak żaden polski film nie zdobył statuetki w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Akcja „80 milionów” dzieje się na Dolnym Śląsku jesienią 1981 roku, kiedy działacze Solidarności postanawiają zorganizować akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane.


***


„80” milionów" otrzymał dofinansowanie w ramach III edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego organizowanego przez „Odrę-Film” Instytucję Kultury Województwa Dolnośląskiego. 400 tys. zł to środki z budżetu województwa dolnośląskiego. W Dolnośląskim Konkursie filmowym mogą startować filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia koprodukcyjnego jest realizacja filmu w województwie dolnośląskim lub zaangażowanie do realizacji projektu osób i przedsiębiorców z Dolnego Śląska. Celem "Odry-Film"  jest wspieranie projektów filmowych realizowanych na Dolnym Śląsku.

fot. Jarosław Sosiński
fot. Jarosław Sosiński