rozmiar czcionki: A | A | A

Warsztat Terapii Zajęciowej szansą dla osób niepełnosprawnych

20.11.2013 13:26

Na zaproszenie Fundacji Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski z Legnicy, wicemarszałek Radosław Mołoń wziął dzisiaj udział w konferencji ”Warsztat Terapii Zajęciowej – różne aspekty działalności”. W trakcie spotkania omówiono kwestie wynikające z prowadzenia takiej placówki, poruszono problem rehabilitacji zawodowej, aspektów prawnych w postępowaniu z osobami niepełnosprawnymi, jak również rozmawiano na temat przyszłości Warsztatu Terapii Zajęciowej (WTZ). Dzisiejsza konferencja była również okazją do podsumowania dziesięcioletniej działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Andrzeja Krakowskiego z Legnicy.

WTZ powstały z myślą o osobach ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W warsztatach uczestniczą głównie osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Głównym założeniem tego typu rehabilitacji, jest przygotowanie uczestników do podjęcia pracy, poprzez m.in. budowanie pewności siebie, rozwijanie umiejętności wykonywania codziennych czynności, psychofizycznych sprawności oraz umiejętności zawodowych. Warsztaty prowadzi zwykle kilka pracowni, w tym: gospodarstwa domowego, komputerową, ogrodniczą oraz różnego rodzaju rękodzielnictwa. Uczestnicy WTZ mają również zajęcia z logopedą i psychologiem, a czasami także zajęcia ruchowe, treningi pisania podań, poszukiwania pracy, czy rozumienia tekstu pisanego. Indywidualny program zajęć ustalany jest przez zespół rehabilitacyjny (radę programową), który cyklicznie dokonuje oceny efektów rehabilitacji.

W zajęciach WTZ w Legnicy uczestniczy na co dzień 25 osób z niepełnosprawnością. Legnicki ośrodek posiada pracownie: komputerową, plastyczną, techniczną, gospodarstwa domowego i ogrodniczą. Celem warsztatów jest ułatwienie uczestnikom zdobycia i późniejszego utrzymania pracy. Instruktorzy pomagają im nabyć bądź przywrócić posiadane umiejętności, które są ważne przy podjęciu zatrudnienia. Dodatkowo dla podopiecznych WTZ organizowane są wycieczki edukacyjno - rekreacyjne, spotkania okolicznościowe, konkursy plastyczne, olimpiady i zawody sportowe.

Organizatorem konferencji była Fundacja Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Legnicy, przy wkładzie finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Fundacja została założona w 1992 r. Od początku swojej działalności zajmowała się  pomocą i wspieraniem dzieci z niepełnosprawnością. Pierwszymi działaniami były zakup sprzętu rehabilitacyjnego, finansowanie dożywiania, zakup leków i książek, organizowanie wycieczek i "spotkań mikołajkowych". W 2003 r. fundacja otworzyła Warsztaty Terapii Zajęciowej, które do dziś są jej kluczowym działaniem.