rozmiar czcionki: A | A | A

VII Święto Województwa Dolnośląskiego

17.10.2016 10:31

W sobotę, 15 października 2016 roku w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta XXVI sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji VII Święta Województwa Dolnośląskiego, w której udział wziął Cezary Przybylski, Mąrszałek Województwa Dolnośląskiego.

Z okazji VII Świętą Województwa Dolnośląskiego na Rynku w Jeleniej Górze miały miejsce warsztaty w wykonaniu regionalnych artystów, warsztaty i konkursy dla dzieci, był jarmark produktów regionalnych oraz pokaz akrobatyczny w wykonaniu Teatru Ocelot i koncert zespołu Me, Myself And I. W niedzielę 16 października 2016 r., na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych na Partynicach, w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego odbyła się gonitwa o nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa i o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

W obchodach wziął udział Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Największą nagrodą sejmiku województwa jest przyznanie Tytułu Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO. Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 29 września 2016 r. tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska CIVI HONORARIO w roku 2016 otrzymał prof. JAN MIODEK i prof. KRZYSZTOF SZWAGRZYK.


Tytuł Obywatela Honorowego Dolnego Śląska – CIVI HONORARIO to najwyższy tytuł i największe uhonorowanie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Został ustanowiony 30 stycznia 2004 roku uchwałą Sejmiku Województwa. Tytuł ten przyznaje się osobom, które swoją postawą i pracą przyczyniają się do kształtowania tożsamości regionalnej Dolnoślązaków, do rozwoju gospodarczego regionu, które z sukcesem działają na polu społecznym i kulturalnym, które wniosły wkład do rozwoju i podnoszenia konkurencyjności Dolnego Śląska, do promocji regionu w Polsce i za granicą. Uroczyste nadanie tytułu to wręczenie  aktu nadania oraz statuetki autorstwa prof. Zbigniewa Horbowego.  Dolnośląska Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

W październiku 2006 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej SILESIA za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda ta stanowi wyraz szczególnego uznania i szacunku dla osób i instytucji, których działania, postawy i inicjatywy w nadzwyczajny sposób wzbogacają naszą regionalną spuściznę kulturalną, kulturalne bogactwo i dziedzictwo, w oparciu o które budowana jest tożsamość dolnośląska.Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska z Wrocławia od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz Województwa Dolnośląskiego jako instytucja non-profit. Podejmowało i nadal podejmuje różne przedsięwzięcia istotne dla utrwalenia w świadomości Dolnoślązaków poczucia tożsamości i przynależności regionalnej, promując region poprzez tradycję społeczeństwa wielokulturowego, otwartego na współpracę gospodarczą i kulturalną. Obecnie Stowarzyszenie prowadzi takie przedsięwzięcia jak: Dolnośląski Klucz Sukcesu,  Cykl wydawniczy ,,Dolny Śląsk wczoraj i dziś", Dolnośląski Klub Promocji Plastyki oraz Klub "Dolnoślązak" - będący nowym obszarem działalności promocyjnej Stowarzyszenia na niwie sportowej.