rozmiar czcionki: A | A | A

VI Konferencja Krakowska

17.06.2013 15:41

Polska w Europie wielu prędkości – jej miejsce w UE, przyszłość, szanse na rozwój regionów i wyzwania przed którymi stanie nasz kraj w perspektywie najbliższych lat – to zagadnienia o których dyskutują uczestnicy VI Konferencji Krakowskiej. W debacie wziął też udział dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

VI Konferencja Krakowska odbywa się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, a wśród jej uczestników są m.in. Komisarz UE ds. programowania finansowania i budżetu Janusz Lewandowski oraz Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.


Tytuł konferencji jak i tematy poszczególnych sesji zostały sformułowane tak, aby pobudzać do dyskusji i polemiki. Wystarczy zacytować niektóre z tematów wystąpień uczestników konferencji: Janusz Lewandowski: - „Polska w Europie wielu prędkości”. Paul Dembiński: - ” Czy Europa ma szansę w wojnie walutowej”? Krzysztof Szczerski: - „Masło, armaty, a może kwiaty? Jakie są geopolityczne atuty Unii Europejskiej?” Radosław Piontek: - „Nareszcie (?) koniec dyktatu Brukseli.” Tomasz Parteka: - „Bez kroplówki europejskiej: Polska inteligentnych regionów czy sielska miejsko-wiejska?”.


Wiele zagadnień dotyczyło wprost polityki regionalnej Polski: czy rok 2020 będzie oznaczać nadejście końca polityki spójności? Na jakich potencjałach powinniśmy opierać rozwój Polski wiedząc, że wkrótce skończą się środki z polityki spójności? Wreszcie, czy polskie województwa przetrwają bez środków UE przeznaczanych na politykę spójności?


- Polityka spójności to najlepsza polityka inwestycyjna jaką ma Europa.  Przed nami kolejny siedmioletni budżet, w którym bardzo duży nacisk zostanie położony na wspierania innowacyjności - podkreśliła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska w trakcie panelu „Jaka powinna być polityka Polski wobec Europy wielu prędkości?”. Zaznaczyła również, że błędem jest myślenie w kategoriach jak szybko wydajemy środki unijne. Musimy się skupić się na tym, co uzyskujemy, dzięki tym funduszom.


Komisarz Janusz Lewandowski w swoim wystąpieniu zatytułowanym "Polska w Europie wielu prędkości” zwrócił uwagę, że elementem wymagającym pogłębienia w UE jest polityka energetyczna. Komisarz zaznaczył, że integracja europejska dzieje się wielu wymiarach i warto współdecydować o zmianach wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.


Polska z budżetu unijnego na lata 2007-2013 rozdzieliła już ponad 245 mld zł. To ponad 87,5 proc. przyznanych nam środków. Trwają przymiarki do rozdysponowania kolejnej puli wsparcia do 2020r. Dolny Śląsk intensywnie pracuje nad kształtem nowego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego oraz korzystnymi zapisami w Kontrakcie Terytorialnym.