rozmiar czcionki: A | A | A

Umowy na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności podpisane

24.08.2023 12:06

Przedstawiciele pięciu dolnośląskich gmin podpisali dziś w Urzędzie Marszałkowskim umowy na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności. W bieżącym roku powstanie ich w sumie 17, a w roku 2024 ma powstać kolejnych 13. Sygnatariuszami dzisiejszych umów są gminy Jaworzyna Śląska, Sobótka, Lubań, Strzegom oraz Milicz.

- Kolarstwo górskie staje się coraz bardziej popularne. Dziś podpisujemy umowy z kolejnymi gminami, które chcą wybudować Bike Parki. Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego, dlatego chcemy stworzyć obiekty, na których dzieci i młodzież będą mogli bezpiecznie korzystać z przygotowanych tras i infrastruktury rowerowej – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Program zakłada budowę tras rowerowych służących doskonaleniu techniki jazdy na rowerze górskim. Trudność i długość trasy uzależniona jest od warunków terenowych i powinna zawierać z minimum 10 przeszkód oraz elementy dodatkowe jak plac manewrowy, pump track, oświetlenie trasy, wiatę oraz kontener szatniowy.


Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego, z wysokim poziomem szkolenia, szkołą mistrzostwa sportowego i prężnie działającymi klubami. Coraz więcej dzieci i młodzieży jest zainteresowanych uprawianiem kolarstwa górskiego. Stąd pomysł stworzenia obiektów, na których w sposób bezpieczny będzie można korzystać z przygotowanych tras i infrastruktury rowerowej. Parki Rowerowe, na terenie których znajdą się trasy i przeszkody dostosowane do różnych grup wiekowych, oraz umiejętności, będą uzupełnieniem istniejącej już rowerowej infrastruktury w postaci Singletracków, czy innych oznakowanych i utrzymywanych tras rowerowych.


Koszt budowy to średnio 900 tys. Złotych, a całość podzielona jest na:

  • Województwo Dolnośląskie –  33 % nie więcej niż 300 tys.
  • Dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki – 33 % nie więcej niż 400 tys.
  • Gmina  – 33 % - pozostała kwota w zależności od zakresu inwestycji.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego opracował kompletny program funkcjonalno-użytkowy zawierający dokładne wytyczne standardów projektowych budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności, a w lutym tego roku ogłoszono skierowany do jednostek samorządu terytorialnego konkurs. Program cieszył się dużym zainteresowaniem, w trwającym do 31 marca 2023 r. naborze wzięło udział 30 gmin z regionu Dolnego Śląska. Wszystkie wnioski zostały przygotowane zgodnie z założeniami określonymi w ogłoszeniu oraz otrzymały pozytywną rekomendację Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.


- Rowerowe parki umiejętności to nasz nowy program, który realizujemy wspólnie z gminami Dolnego Śląska i przy wsparciu Ministerstwa Sportu. Cieszę się, że jako region stajemy się dzięki takim wspólnym działaniom rowerową stolicą Polski - przypomnę tylko, że równolegle prowadzimy też projekt budowy Cyklostrady Dolnośląskiej oraz szereg innych działań mających wzmocnić infrastrukturę sportową Dolnego Śląska - mówi Grzegorz Macko Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Sejmik Województwa Dolnośląskiego w dniu 13 lipca 2023 r. przyznał dotację dla 17 gmin, które posiadają już pozwolenie na budowę. 17 lipca 2023 r. podpisano pierwsze umowy na dofinansowanie realizacji inwestycji z Powiatem Lubińskim, Gminą Szczawno Zdrój, Gminą Stoszowice oraz Gminą Świdnica.
Dodatkowo już we wrześniu rusza programem kształcenia i doskonalenia kompetencji dolnośląskich gminnych opiekunów kolarstwa MTB. Zadanie będzie polegało na przeprowadzeniu szkoleń instruktażowych z zakresu nauki jazdy terenowej oraz niezbędnych zasad bezpieczeństwa dla oddelegowanych osób z gmin, w których powstaną Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności. Przeszkolone osoby będą opiekować się nowo wybudowanymi obiektami oraz prowadzić zorganizowane lekcje kolarstwa MTB.