rozmiar czcionki: A | A | A

Gorączka złota na Dolnym Śląsku

25.05.2012 14:04

Złote tradycje, z których słynie Złotoryja, kultywowane są co roku podczas dni miasta. Zawsze w ostatni tydzień maja, nad Kaczawę ściągają rzesze poszukiwaczy złotego kruszcu. W sobotę podczas uroczystości nad Zalewem Złotoryjskim marszałek Rafał Jurkowlaniec otworzył XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota.

Jeszcze przed uroczystym otwarciem uczestnicy oraz starszyzna Polskiego Bractwa Kopaczy Złota uformowali korowód, który podążył nad Zalew Złotoryjski. Tam marszałek Rafał Jurkowlaniec życzył poszukiwaczom powodzenia, a wszystkim którzy przyjechali tego dnia do Złotoryi dobrej zabawy. Zawodnicy biorący udział w zawodach rywalizowali w różnych grupach wiekowych, w drużynach oraz indywidualnie. Każdy z nich w jak najkrótszym czasie musiał wyłowić ziarnka złota ukryte w wiadrze z piachem. Zasady konkursu mówią, że zawodnicy nie wiedzą, ile drobinek złota muszą znaleźć. Jeśli którąś przeoczą, to dolicza się im karne minuty. Organizatorzy zadbali o zabawę nie tylko dla poszukiwaczy. Dzieci mogły wziąć udział w programie artystycznym, a dorośli wieczorem bawili się podczas koncertów.

 

***

 

Złoto związane jest ze Złotoryją od początku jej istnienia. Okresy świetności miasta i okolic związane są z wydobywaniem tego kruszcu w pobliskich sztolniach. W najlepszych latach (1180-1240) wydobywano tu od 25 do 50 kg złotego kruszcu rocznie. Tradycje związane z powstaniem i historią miasta pielęgnuje reaktywowane na wzór średniowiecznej organizacji Polskie Bractwo Kopaczy Złota, które w tym roku po raz XIX, wspólnie z samorządem miasta, zorganizowało zawody w sztuce płukania złota.

 

fot. zlotoryja.pl