rozmiar czcionki: A | A | A

Wielkie starcie z Krzyżakami

17.07.2010 15:24

Tysiące ciężkozbrojnych rycerzy w sobotę pod Grunwaldem zmierzyły się w rekonstrukcji bitwy, w której połączone wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków.

W tym roku obchodzimy okrągłą, 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, co sprawia, że tegoroczna rekonstrukcja pojedynku odbyła się w podniosłej atmosferze. Jedną z atrakcji była m.in. możliwość samodzielnego wybicia okolicznościowej monety.

Jak podają organizatorzy, lista uczestników inscenizacji bitwy pod Grunwaldem liczyła 2 tysiące osób, a do współpracy przy obozie historycznym na "Polach Grunwaldu" zaproszono aż 6 tysięcy specjalistów, znawców średniowiecza.

W tegorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem wzięli też udział miłośnicy historii z Dolnego Śląska, którzy pod Chorągwią Śląską stanęli po stronie Krzyżaków. Wysiłkom walczących rycerzy przyglądał się Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.

W 1410 r. rycerze ze Śląska walczyli po obu stronach konfliktu. Zorganizowany oddział bitewny, jakim była Chorągiew Śląska (wojacy z Księstwa Oleśnickiego i Księstwa Wrocławskiego) pod wodzą księcia Konrada VII Białego, wsparł jednak Zakon Krzyżacki. Konrad VII Biały zdecydował się stanąć po stronie Krzyżaków wbrew woli swojego ojca, księcia Konrada III Starego. Uznał być może, że Krzyżacy mają większą szansę na zwycięstwo w tym starciu i wsparcie militarne może przynieść mu polityczne profity. Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się dla Konrada VII Białego klęską - książe został wzięty do niewoli.