rozmiar czcionki: A | A | A

Szerokopasmowy internet szansą na rozwój regionu

10.12.2012 15:21

Jak można uzyskać dofinansowanie do infrastruktury szerokopasmowego internetu? Jak napisać wniosek i jakich błędów się wystrzegać przy jego wypełnianiu? Na te i inne pytania odpowiedź mogli znaleźć uczestnicy konferencji, która odbyła się 10 grudnia w Centrum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Otworzył ją członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Wykluczenie cyfrowe to poważny problem, zwłaszcza na terenach wiejskich województwa. Główną przyczyną są braki infrastrukturalne, ale także nie wszędzie powszechna umiejętność obsługi komputera. Nałożenie się tych dwóch czynników może prowadzić do wykluczenia części społeczeństwa z wykorzystywania szeregu usług i ułatwień wynikających z dostępu do internetu. Przeciwdziałać temu zjawisku ma powstanie Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej. Szansą na upowszechnienie się dostępu do szerokopasmowego internetu jest „Dofinansowanie infrastruktury w zakresie szerokopasmowego internetu w ramach działania 321 - podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013”.


W trakcie konferencji zorganizowanej 10 grudnia, podsumowano konkurs „Przyjazna wieś” na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Projekty mogły być dofinansowane w ramach PROW, EFS, RPO – nie liczyły się źródła dofinansowania, ale efekty osiągnięte dzięki nim.


Laureaci etapu wojewódzkiego:


•    I miejsce w kategorii Infrastruktura techniczna: gmina Radków za projekt Centrum Kulturalno-Sportowo-Rekreacyjnego w Ratnie Górnym


•    II miejsce w kategorii Infrastruktura techniczna: gmina Długołęka za projekt „Budowa infrastruktury teleinformatycznej oraz wdrożenie elektronicznego obiegu spraw i dokumentów w siedzibie urzędu gminy wraz z Elektronicznym Biurem Obsługi Klienta oraz Elektroniczną Skrzynką Podawczą”


•    I miejsce w kategorii Infrastruktura społeczna: Fundacja Gallen za projekt „Modernizacja zabytkowego spichlerza w Galowicach z dostosowaniem do funkcji muzealnej”


Gmina Radków Kłodzki i Fundacja Gallen, jako laureaci pierwszych miejsc w swoich kategoriach na szczeblu wojewódzkim, zostali zgłoszeni do krajowego finału konkursu, który odbył się 4 grudnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Fundacja Gallen odniosła spory sukces – zajmując
I miejsce w Polsce za projekt modernizacji spichlerza w Galowicach w podwrocławskiej gminie Żórawina.


Nagrody laureatom etapu wojewódzkiego i te przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa dolnośląskiego.