rozmiar czcionki: A | A | A

Święto Saksonii

08.09.2012 12:48

Dzień Saksończyka, święto organizowane od 1992 roku, to impreza, która co roku przyciąga w sumie kilkaset tysięcy ludzi. W tym roku organizatorem jest Freiberg a marszałek Rafał Jurkowlaniec bierze udział w obchodach święta i oficjalnie otworzył tam stoisko Dolnego Śląska.

fot. sachsen.de

Kraj Związkowy Saksonia to region partnerski Dolnego Śląska. Nasze województwo, po raz pierwszy w 20 – letniej historii Dnia Saksończyka, prezentuje się na tej imprezie. Marszałek Jurkowlaniec i premier Saksonii Stanislaw Tillich wspólnie odwiedzili stoiska poszczególnych regionów i organizacji np. Saksońskiej Agencji Energetycznej. Najwięcej uwagi przyciągnęły jednak stoiska Saksonii i Dolnego Śląska.


Dolnośląskie stoisko zaprezentowało się efektownie:  były wyroby z ceramiki bolesławieckiej, papier czerpany z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (budynek został uznany w 2011 za Pomnik Historii), mapy turystyczne a także produkty regionalne jak np. miody, soki, nalewki czy przetwory warzywne. Odwiedzający mogli również wziąć udział w lekcji czerpania papieru i sami czerpać papier. Oprawę artystyczną zapewniło Stowarzyszenie Bolesławieckie Centrum Inicjatyw Lokalnych „Via Sudetica” oraz grupa artystyczna Glinoludy.

Tegoroczny Dzień Saksończyka zbiegł się z obchodami 850 – lecia istnienia Freibergu (miasto partnerskie Wałbrzycha). W trakcie festynu zaprezentowało się ponad 100 organizacji, związków i stowarzyszeń mogących pochwalić się wyrobami rzemieślniczymi, działalnością edukacyjną, sportową czy charytatywną.  W przyszłym roku święto odbędzie się w Schwarzenbergu w Rudawach.


***


Dolny Śląsk i Saksonia są regionami partnerskimi i współpracują w wielu dziedzinach. Namacalnym dowodem tego współdziałania jest budowany obecnie most na Nysie Łużyckiej, między: Sieniawką, Hradec nad Nisou i Zittau. Oba regiony organizują także Forum Gospodarcze Polska-Saksonia, gdzie co roku kilkaset osób rozmawia o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, czy kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Dolny Śląsk i Saksonia współpracują także w dziedzinie kultury, czego efektem będzie wspólna sztuka teatralna „Titus Andronicus” w reżyserii Jana Klaty realizowana przez Teatr Polski we Wrocławiu i Staatsschauspiel Dresden (spektakle zaplanowano we Wrocławiu oraz w Dreźnie).