rozmiar czcionki: A | A | A

Strategia Rozwoju Zagłębia Miedziowego

20.06.2013 17:37

Seminarium pt. „Strategia Rozwoju Zagłębia Miedziowego” w Lubinie stało się miejscem debaty o perspektywach Zagłębia Miedziowego w programowaniu rozwoju Dolnego Śląska. Dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego na zaproszenie Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego przedstawił Strategię Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia Zagłębia Miedziowego w jej zapisach. Natomiast dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego dr Maciej Borsa odniósł się do terytorialnych szans i barier dla całego obszaru miedziowego.

Legnicko-Głogowski Obszar Integracji obejmuje obszar Zagłębia Miedziowego oraz jego zaplecza, którego rozwój jest silnie związany z przemysłem górniczym. Siła ekonomiczna oparta jest na zasobach rudy miedzi i jej przetwórstwie. Dlatego też obszar ten został zapisany w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 jako jeden z czterech obszarów interwencji.


- Dbając o równomierny rozwój całego regionu, jak również Zagłębia Miedziowego musimy brać pod uwagę możliwy spadek popytu i cen miedzi na rynkach światowych, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla gospodarki regionu. Stad też szansą na podtrzymanie rozwoju LGOI jest zapewnienie warunków dla przemysłu przetwórstwa miedzi i surowców towarzyszących oraz rozszerzenie wachlarza działalności gospodarczych. Już dzisiaj powinniśmy brać pod uwagę nieunikniony proces wyczerpywania się złóż miedzi w przyszłości, konieczne będą decyzje na szczeblu krajowym dotyczącej eksploatacji złóż węgla brunatnego w okolicach Legnicy.  Obszar ten może stać się kołem zamachowym całego regionu, pod warunkiem racjonalnych decyzji lokalizacyjnych i inwestycyjnych – mówił dr Jerzy Tutaj.