rozmiar czcionki: A | A | A

Stawy Milickie otwierają największe łowisko karpia w Europie

10.05.2013 15:05

Ponad 120 hektarów lustra wody, 60 stanowisk dla wędkarzy i wielkie ryby do złowienia. Stawy Milickie otwierają dziś kolejną atrakcje turystyczną: największe w Europie specjalistyczne łowisko karpi w Rudzie Żmigrodzkiej. W otwarciu wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Spółka Stawy Milickie zainaugurowała dziś działalność kolejnej atrakcji – nowego specjalistycznego łowiska „Rudy” w Rudzie Żmigrodzkiej. Do wędkowania udostępniono wszystkie brzegi, gdzie w sumie znajduje się 60 stanowisk. Łowisko to ponad 120 hektarów lustra wody i wielkie ryby do złowienia. Słynąca z karpi Dolna Baryczy doczekała się tym samym miejsca gdzie w przyszłości mogą odbywać się prestiżowe ogólnopolskie zawody w wędkarstwie karpiowym.

Łowisko karpia „Rudy” znajduje się w Rudzie Żmigrodzkiej. To pięknie położona wieś 7 km od Żmigrodu i 50 km od Wrocławia. W zbiorniku pływają karpie, które ważą nawet do 25 kg! Łowisko położone jest w pięknym otoczeniu stawów i kompleksów leśnych Doliny Baryczy na terenie chronionym w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000, dlatego jest to m.in. wymarzone miejsce do obserwacji ptaków. Na pobliskich wyspach zadomowiło się parę tysięcy par mew śmieszek. Poza nimi mieszkają tam rybitwy rzeczne, czaple siwe, łabędzie nieme oraz kilka gatunków kaczek.

Łowisko „Rudy Staw” będzie dostępne dla wędkarzy od 11 maja i od tej daty można rezerwować stanowiska. Rezerwacja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem 71 384 71 10, bądź mailową na adres lowiskorudy@stawymilickie.pl

***


Od listopada 2011 roku Województwo Dolnośląskie ma 100 proc. udziałów w spółce Stawy Milickie.  Tego dnia Minister Skarbu Państwa przekazał Województwu Dolnośląskiemu pakiet akcji o łącznej wartości 135,8 mln zł.  Położone w Dolinie Baryczy Stawy Milickie mają szansę stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska (turystyka, biznesowa, weekendowa i wypoczynkowa). Obecnie Dolina Baryczy to ok. 1100 km szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych, przyrodniczo-edukacyjnych i kajakowych.


Szansą dla spółki jest także promocja poprzez turystykę ornitologiczną (okolice Milicza są doskonałym miejsce do obserwacji dzikich ptaków). Spółka ma także zamiar przyciągnąć do siebie rodziny z dziećmi, w tym celu rozbudowana zostanie oferta na wakacje i ferie.


Jednocześnie Stawy Milickie nie chcą zaniedbywać swojej funkcji produkcyjnej. Pozyskanie funduszy europejskich pozwoliło spółce na przygotowanie planu rewitalizacji Stawów Milickich. Program zakłada odtworzenie maksymalnych mocy produkcyjnych (ok. 2500 ton karpia i ok. 700 ton innych gatunków ryb), poprzez rekultywację nieużytkowanych stawów, wyposażenie spółki w nowy sprzęt rolniczy i rybacki. Zwiększenie asortymentów sprzedawanych produktów ( ryba świeża – filety, dzwonki, płaty; ryba wędzona) poprzez budowę własnej przetwórni i wędzarni.

Dbając o przyszłość Stawów Milickich, zachowania integralność tego obszaru i zabezpieczenia istniejącej wartości Spółka zgłosiła Stawy Milickie jak kandydata na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.