rozmiar czcionki: A | A | A

Spytków: najpiękniejsza wieś dolnośląską 2014

13.10.2014 13:33

W sobotę, 4 października, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Włodzimierz Chlebosz, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Przewodniczący Komisji uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu szóstej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2014” w Spytkowie.

Konkurs podobnie jak w latach poprzednich zorganizowany został w czterech kategoriach:


- „Najpiękniejsza Wieś”,
- „Najpiękniejsza Zagroda”,
- „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”
- „Najlepszy start w odnowie wsi”.

Ideą Konkursu jest wykreowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. W tym roku do szóstej edycji konkursu, zgłoszono 47 wsi z 33 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 14 wsi, do kat. „Najpiękniejsza Zagroda” – 9 zagród, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 18 projektów, "Najlepszy start w odnowie wsi” – 10 projektów. Po raz drugi została również przyznana nagroda specjalna za najlepszy ład przestrzenny i kulturowy.


Komisja konkursowa, powołana przez marszałka województwa, w ramach wyjazdów terenowych przejechała ponad 300 km. W pracach komisji udział wzięli przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali w kategorii „Najpiękniejsza Wieś”:

I miejsce zajął Spytków w gminie Zgorzelec – wieś Magii i Czarów zamieszkuje w niej 116 osób. Niezwykły klimat wsi tworzą mieszkańcy, którzy konsekwentnie dążą do celu. Od 2009 r. funkcjonuje Stowarzyszenie „Spytków bez granic”, które do kwietnia 2014r. zrealizowało 25 projektów na łączną kwotę 245 tys. zł. Oferta wsi jest bardzo obszerna – warsztaty „Wyczarowane w drewnie” oraz „Sianosploty”, pisanie gęsim piórem, gra terenowa „Poszukiwanie skarbów Boblitza, pieczenie ciastek w magicznym piecu, ścieżka zmysłów, Igrzyska Czarodziejów, biegi na orientacje, ścieżka edukacyjna. Wieś ma także swój produkt lokalny, jakim jest gęś nadziewana naleśnikami oraz markowe produkty – wróżkę izerską oraz kwiaty ze sznurków. Spytków to wieś, której aktywność jest kwintesencją idei Odnowy Wsi. Magię tego miejsca czuje się tu niemal przez skórę.



Miejsce II i III zajęły odpowiednio Henryków Lubański w gminie Lubań oraz Bukowna w gminie Lubin. Obie miejscowości charakteryzuje niezwykła aktywność mieszkańców.
Ze względu na wysoki poziom zgłoszonych do tej kategorii wsi – komisja postanowiła przyznać aż cztery wyróżnienia. Trafiły one do wsi Osetnica w gminie Chojnów, Bukówek w gminie Środa Śląska, Moskorzyn w gminie Polkowice oraz Borek w gminie Głogów.